To πανοραμα της 21ης αγωνιστικης της Α΄ ΕΠΣ Θρακης

Μόνος πρώτος ο Ίασμος!

Το μεσημέρι του Σαββάτου διεξήχθη η 21η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Θράκης, η  οποία ολοκληρώθηκε με απολογισμό 12 τέρματα, τρείς νίκες γηπεδούχων, δύο νίκες φιλοξενούμενων και μία ισοπαλία.

Στο “Απόστολος Σουλιώτης” ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Παγουρίων και πλέον βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.
Το σκορ για του κυανόλευκους άνοιξε ο Καραπάτσιος στο 16', ενώ στο 44'  ο συνήθης ύποπτος Μπερτράν Ρομπέρ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
Στο 84΄ο Κεφής μείωσε για τα Παγούρια σε 2-1.

Στο γήπεδο του Κοσμίου ο γηπεδούχος  ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Σπάρτακο Αγίων Θεοδώρων με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται με αλλαγές στις ενδεκάδες τους και το τελικό 0-0 να αδικεί τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έχασαν κάποιες καλές στιγμές για να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Ελπίδα Σαπών επικράτησε με 1-0 της Δόξας Γρατινής χάρη σε τέρμα του Αμέτ Ερκάν, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι δεν αστόχησε και χάρισε μια σημαντική νίκη  στην ομάδα του που σίγουρα θα δώσει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
Η Δόξα Γρατινής φαίνεται πως ψάχνει τα πατήματα της για να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Εμφατική νίκη με 0-6 πήρε η Δόξα Σώστη που διανύει εκπληκτική περίοδο και με τις προσθήκες που έγιναν η ομάδα βαδίζει σε πολύ καλό δρόμο.
Χατ τρικ πέτυχε ο Βουλγαρίδης (29', 61', 62'), δύο τέρματα ο Παπασωτηρίου(65', 75'), ενώ άλλο ένα γκολ πέτυχε ο νεοφερμένος Μάρτιν Γκεοργκίεφ(35') που δείχνει πως πρόκειται για έναν πολύ καλό ποδοσφαιριστή και  οι άνθρωποι του Σώστη φαίνεται πως έκαναν μια πολύ σωστή μεταγραφική κίνηση.

Στο γήπεδο της Μεσσούνης ο τοπικός ΑΟ υποδέχθηκε τον Ορφέα Ξυλαγανής με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 0-2.
Τα γκολ για την ομάδα του Ορφέα πέτυχαν ο Λαοπόδης στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Αραμπατζής στο 90'.

Τέλος νίκη μετά από πολύ καιρό πήρε ο Ορφέας Στρύμης που επικράτησε με 1-0 του Κομψάτου Πολυάνθου χάρη σε τέρμα του Αργύρη Χαλβατζή στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, δείχνοντας σφυγμό σε μια πολύ κρίσιμη περίοδο.