Το πανοραμα της 16ης αγωνιστικης για την Α΄ ΕΠΣ Θρακης.

Το πανόραμα της 16ης αγωνιστικής για την Α΄ ΕΠΣ Θράκης.

Με την 16η αγωνιστική συνεχίστηκε το μεσημέρι του Σαββάτου το πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣ Θράκης, από την οποία ξεχώρισε η μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ Κοσμίου με 1-0  στο ντέρμπι κορυφής με την Δόξα Γρατινής.
Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με απολογισμό 14 γκολ, πέντε νίκες γηπεδούχων και μόλις μία φιλοξενούμενων ενώ δεν υπήρχε καμία ισοπαλία.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ Κοσμίου επικράτησε δύσκολα της Δόξας Γρατινής με 1-0 χάρη σε γκολ του Χατζητουλούση στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.Η ομάδα του Σάββα ΑΪβάζη κράτησε για ακόμη ένα παιχνίδι το μηδέν στην άμυνα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που την οδήγησε στο +4 από την δεύτερη Δόξα.

Στο γήπεδο του Ιάσμου φιλοξενήθηκε ο Σπάρτακος Αγίων Θεοδώρων με τους γηπεδούχους να παίρνουν εύκολα τη νίκη με 2-0 και να βρίσκονται πλέον μόνοι τρίτοι στην βαθμολογία και στο -5 από την κορυφή.

Η Ελπίδα Σαπών ξεπέρασε το εμπόδιο του Ορφέα Ξυλαγανής νικώντας με 2-0 και πλησίασε στο -1 την  διαφορά από τον τέταρτο Σπάρτακο, ενώ από την άλλη η Ξυλαγανή μετά από δύο συνεχόμενες ήττες βρίσκεται στο -6 από την εξάδα και την είσοδο στα play off.

Μεγάλο διπλό, τόσο σε σημασία όσο και σε εύρος, για την Δόξα Σώστη που νίκησε με 0-5 την ουραγό Μεσσούνη και ξέφυγε από την Ξυλαγανή στην προσπάθεια που κάνει να καθιερωθεί στην εξάδα.Δύο γκολ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι από τον Ανδρίκου που αν και αμυντικός βρίσκεται δεύτερος στην λίστα των σκόρερ.
Από την άλλη η Μεσσούνη πραγματοποίησε άλλη μία κακή εμφάνιση και αν συνεχίσει έτσι δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Νίκη ουσίας για τον ΠΑΟΚ Κομοτηνής που επικράτησε με 3-0 του Κομψάτου Πολυάνθου και απομακρύνθηκε αρκετά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος πολύ σημαντική νίκη πήρε η Αναγέννηση Παγουρίων που κέρδισε με 1-0  στο 90' με γκολ του Πολυμένοφ τον Ορφέα Στρύμης, που διανύει πολύ κακή περίοδο και βρίσκεται πολύ χαμηλά στην βαθμολογία.