Πρεμιερα με το αριστερο για την ΑΕ Κομοτηνης

Αρίων Ξάνθης – ΑΕ Κομοτηνής 79-67

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί η ΑΕ Κομοτηνής τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΑΜΑΘ γνωρίζοντας την ήττα από τον Αρίωνα Ξάνθης με 79-67.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου αγωνίστηκε χωρίς 5 βασικούς αθλητές, καθώς απουσίαζαν οι Παπαδόπουλος, Μπορμπίδης, Κούγιας, Πλατνάρης και Μπακιρτζής ενώ απέναντι τέθηκε μία παραδοσιακή δύναμη του μπάσκετ της περιοχής. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά, παίρνοντας προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 29-13 με τους «Κιτρινόμαυρους» να πραγματοποιούν ολική ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 38-34. Εκεί όμως υπέστησαν εκ νέου «Black out» με αποτέλεσμα ο Αρίωνας να ανακτήσει το προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων παίρνοντας τελικώς τη νίκη με 79-67.

Διαιτητές : Ρούκας, Αθανασιάδης

Δεκάλεπτα : 29-13, 38-34, 64-48, 79-67

Επιμέρους Δεκάλεπτα : 29-13, 9-21, 26-14, 15-19

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός I.) : Καρανικολίδης, 2, Χριστοφορίδης 3(1), Αμοιράς 30(4), Ζαχαριάδης, Καλλίδης 2, Αμπεριάδης 6, Ιακωβίδης 3, Τσίτσος 14(4), Τουμπαρίδης, Μπουτσακτσή 3. Ρούμογλου 14, Αρβανιτίδης 2.

Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Παπαδόπουλος Ν.) : Κυμπάρης 1, Καραγιώργος 9(2), Νικέλλης 10, Αθανασίου 2, Πασσαλίδης 14(1), Σαββίδης 6, Δαφτσής 2, Πλάκας 2, Τσαχιρίδης 4, Ζαπαντιώτης 15(3), Πίτατζης 2, Χρήσιμος.