«Λυγισε» μαχομενος ο ΓΑΣ Κομοτηνη απο τον πρωτοπορο ΠΑΣ Γιαννενα

ΓΑΣ Κομοτηνή – ΠΑΣ Γιάννενα 60-66

Μπορεί ο ΓΑΣ Κομοτηνή να αντιμετώπιζε τον πρωτοπόρο και φαβορί για την άνοδο ΠΑΣ Γιάννενα αλλά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν έδειξε να φοβάται και να υστερεί, δείχνοντας τρομερή εικόνα στην άμυνα και βγάζοντας μεγάλη ενέργεια έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους! Παρόλα αυτά η εμπειρία των φιλοξενούμενων και 3 διαδοχικά τρίποντα έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά του ΠΑΣ, παρόλο που ο ΓΑΣ με ηγέτες τους Χαλήλ και Λεχούδη έδειχνε πως μπορούσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Καταλυτικό ρόλο έπαιξε και η παρουσία του Κομοτηναίου Γιώργου Μανάκα, ο οποίος επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία με μία εκπληκτική εμφάνιση και συνολικά 20 πόντους.

Ο ΓΑΣ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 11-3 έχοντας στην βασική πεντάδα τους Λεπτοκαρίδη, Σπέντζο, Μαγουλά, Κουτσοβασίλη και Χαλήλ. Η αντίδραση του ΠΑΣ ήταν άμεση καθώς μείωσε σε 11-10 αλλά με ένα επιμέρους 7-1 ο ΓΑΣ πήρε προβάδισμα 7 πόντων (18-11) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-16.  Ο ΠΑΣ που ήταν άστοχος έξω από την γραμμή των 6,75 προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 17΄ με 29-27 με τον Λεχούδη να διαμορφώνει με τρίποντο το 30-31 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με τον ΓΑΣ να περνάει την μπάλα στο ζωγραφιστό και τον Χαλήλ να συνεχίζει να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους αλλά τα δυσάρεστα ήρθαν στο 27΄ όταν και ο Σέντερ του ΓΑΣ χρεώθηκε με 4ο φάουλ.  Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 36΄ όταν 3 τρίποντα του Ντόβα έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας στους φιλοξενούμενους (50-59) με τον Κουτσοβασίλη με 2 τρίποντες «βόμβες» να ξεσηκώνει το γήπεδο ενώ το λέι απ του Σπέντζου έφερε τον ΓΑΣ σε απόσταση 5 πόντων 1:15’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης αναγκάζοντας τον κ. Κωστόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο ΓΑΣ έκλεψε αλλά ο Μαγουλάς δεν ήταν εύστοχος στο σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα να πάρει εκ νέου κατοχή ο ΠΑΣ και με τρίποντο του Πάτρα να «κλειδώσει» το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή έδειξε πως θα «πουλήσει» πολύ ακριβά το τομάρι του στη μάχη της παραμονής και πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο παιχνίδι με το Στρατώνι.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 60-66

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 30-31, 41-43, 60-66

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Γρ.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8, Λεχούδης 14(2), Κουτσοβασίλης 6(2), Σπέντζος 11, Χαληλ 16, Σταυριανόπουλος , Μαγουλάς 5(1).

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Μαυρογιάννης 1, Ντόβας 14(4), Καραγκιολίδης , Ναούμης 11(1), Μάντζιος , Πάτρας 14(2), Κωστούλας 6(2), Μανάκας 20, Γιωτάκης.