Κερδισε και προσπερασε την Ελπιδα ο ΠΑΟΚ Κοσμιου

ΠΑΟΚ Κοσμίου – Ελπίδα Σαπών 1-0 (+Video & Gallery)

Το πιο σημαντικό ματς της 8ης αγωνιστικής για την Α' ΕΠΣ Θράκης διεξήχθη το Σάββατο στο γήπεδο του Κοσμίου ανάμεσα στον τοπικό ΠΑΟΚ και την Ελπίδα Σαπών.
Ήταν ένα ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς πριν την έναρξη του αγώνα η Ελπίδα βρισκόταν 2 βαθμούς μπροστά από τους γηπεδούχους.
Ωστόσο η χαμηλή θερμοκρασία και ο συννεφιασμένος ουρανός απέτρεψαν τους οπαδούς από το να παρακολουθήσουν τον αγώνα παρά την κρισιμότητα του.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο κ. Κουμπαράκης με αφορμή την προαγωγή του σε πρώτο διαιτητή της Superleague κάλεσε στα αποδυτήρια παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων προκειμένου να τους ευχαριστήσει για την καλή συνεργασία μαζί τους που με τον τρόπο της συνέβαλε στην προσωπική του ανέλιξη. Το έτερο αξιοσημείωτο του αγώνα αφορά τους παίκτες της Ελπίδας οι οποίοι κάτω από τις φανέλες τους φορούσαν μπλουζάκια για να συμπαρασταθούν  στον άτυχο συμπαίκτη τους Νάσο Παπαδόπουλο ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά το προηγούμενο Σάββατο στο ματς με τη Μεσούνη και υπεβλήθη σε εγχείριση.

Οι ελλείψεις των Ερκάν και Παπαδόπουλου φάνηκαν σημαντικές για την ομάδα των Σαπών που  ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΟΚ.
 Το πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό και κάποιες υποψίες ευκαιριών και για τις δύο ομάδες με το γκολ που έκρινε τελικά την αναμέτρηση να έρχεται στο 28' όταν σε σέντρα του Αραμπατζή από δεξιά ο έμπειρος Δανίδης διαμόρφωσε το 1-0.

Χωρίς μεγάλη ευκαιρία κύλησε το υπόλοιπο του ημιχρόνου. Τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου είχαν δαιμονιώδη ρυθμό με μεγάλες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Μαμούτ.
 Από εκεί και πέρα όμως το ματς έγινε πολύ σκληρό με κακό ρυθμό και πολλά φαουλ και έτσι συνεχίστηκε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Πολλά παράπονα από την διαιτησία είχαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι.
Τα παράπονα αυτά αφορούσαν τον πειθαρχικό έλεγχο ,με αποκορύφωμα ένα σκληρό μαρκάρισμα του Δανίδη για το οποίο οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν κόκκινη κάρτα, αλλά και το γεγονός ότι παρά τις πολλές διακοπές στον αγώνα κρατήθηκαν μόλις 2 λεπτά καθυστερήσεων.

Το ρολόι της αναμέτρησης:
8' Σουτ του Δανίδη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

23' Αντεπίθεση με τον Νεαζή να δίνει στον Κουδούνη ο οποίος άνοιξε το κοντρόλ στο τετ α τετ και έχασε την ευκαιρία να πετύχει κάτι καλύτερο.

28' ΓΚΟΛ. Χαμηλή σέντρα του Αραμπατζή από δεξιά με τον Δανίδη μέσα από την περιοχή να γράφει το 1-0.

38' Εκτέλεση φάουλ του Νεαζή με τον Κουδούνη να μην προλαβαίνει να τσιμπήσει την μπάλα απέναντι από τον Δεληγιάννη.

49' Δυνατό σουτ του Καραθανάση εκτός περιοχής μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Δεληγιάννης.

50' Δυνατό σουτ του Μαμούτ απέναντι από τον Κωνστανταράκη με τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.

53' Τρομερή κίνηση του Δανίδη που απέφυγε τους αντιπάλους του μπήκε στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ Κοσμίου:(Σάββας Αϊβάζης) Δεληγιάννης, Πότσης, Τριάντος, Μυστρίδης, Αγγελής, Γιαπράντσης, Νάκος(71' Ζάνταλης), Αραμπατζής, Δανίδης(83' Λεβεντέλης), Χατζητουλούσης(91' Βοργιατζίδης), Μαμούτ(67' Ξενάκης)
Ελπίς Σαπών:(Βασίλης Χαριτόπουλος) Κωνστανταράκης, Εμμανουήλ, Πασσάς, Ρούφος, Καραθανάσης Αθ. , Κασιώτης, Νεαζή, Καροτενούτο, Κουδούνης(46' Πάλι), Καραθανάσης Ε., Σωμαράκης(78' Μπαμπούρης)