Ηττα στις λεπτομερειες για το Δημοκριτειο στην Καβαλα

Αγία Βαρβάρα – ΑΣ Δημοκρίτειο 64-57

Το Δημοκρίτειο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, κοίταξε στα μάτια την έμπειρη ομάδα της Αγίας Βαρβάρας αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Αγία Βαρβάρα με 64-57.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό στην άμυνα, προσπαθώντας παράλληλα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.  Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να είναι πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση παίρνοντας προβάδισμα μέχρι και για 14 πόντων (34-20 στο 19΄) με το Δημοκρίτειο να μειώνει τελικώς σε 34-26, που ήταν σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «Φοιτητές» παρουσίασαν βελτιωμένο πρόσωπο, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στο τέλος έμειναν από δυνάμεις και λύσεις γνωρίζοντας την ήττα με 64-57 δείχνοντας όμως πολύ βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 17-08, 34-26, 48-46, 64-57
Αγία Βαρβάρα ( Μυτικόπουλος – Παλλάδα ): Παραλίκας , Καντζάλης , Κοντογιάννοπουλος 2 , Ρότσας 15(3) , Ζωτίδης , Μπαλαμπουγιουκης Πελ. 10 , Φερδερίκος , Παπακωνσταντίνου 10(1) , Παράσχου 12(1) , Ντάτσης 4 , Θανάση, Μπαλαμπουγιουκης Δημ. 11(1).
Δημοκρίτειο (Μπουντας) : Μερισιώτης 2 , Αυγερινός 3(1) , Μπέγκο 9(2) , Σταυρού , Σκουτέλης 8 , Στρατάκης 14 , Μπελεγράτης 9(1) , Κυριαζής 2 , Θεοχαρίδης , Αποστολάκης 1 , Κοκκίνης , Μαρκογιαννάκης 9.