Ηττα για την Δοξα Προσκυνητων σε ενα ματς χωρις βαθμολογικο ενδιαφερον

Δόξα Προσκυνητών-Αετός Ορφανού 1-3

Την Κυριακή 11/3 διεξήχθη η 20η αγωνιστική της Γ' εθνικής στο πλαίσιο της οποίας η Δόξα Προσκυνητών αντιμετώπισε εντός έδρας τον Αετό Ορφανού.
Στην εξέδρα του γηπέδου της ΕΠΣ βρέθηκαν λιγοστοί φίλαθλοι κυρίως των φιλοξενούμενων καθώς η ομάδα των Προσκυνητών έχει ήδη υποβιβαστεί και τα τελευταία αυτά ματς είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.
Από την άλλη η ομάδα των φιλοξενούμενων δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στο πρωτάθλημα καθώς η πρωτιά έχει ήδη κλειδώσει για τον Απόλλων Παραλιμνίου.

Ωστόσο η εικόνα του αγώνα μόνο αδιάφορο ματς δεν θύμιζε καθώς το θέαμα κυρίως από πλευράς Αετού ήταν εκπληκτικό και το τελικό 1-3 αποτυπώνει την αδιαμφισβήτητη υπεροχή των φιλοξενούμενων.

Το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με την Δόξα να περιορίζεται σε αμυντικό ρόλο.
Το 0-1 έγινε στο 30' μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Ελέζυ ενώ το ματς έμοιαζε να καθαρίζει στο 64' όταν ο Ευκαρπίδης με τρομερή λόμπα νίκησε τον Νικολίτσα για το 0-2.
 Όμως η Δόξα είχε διάθεση να παλέψει το παιχνίδι μειώνοντας στο 80' με πλασέ του Σιχλοιμίρη.
Δυστυχώς δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή ως το τέλος και τελικά δέχθηκε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις από τον Σαββατιανό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς ο Αετός Ορφανού έχανε συνεχώς μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.
Αποκορύφωμα των ευκαιριών ήταν το δοκάρι του Ελέζυ στο 29'.
Ο ίδιος παίχτης όμως δύο λεπτά αργότερα έγραψε το 0-1 με πολύ ωραία κούρσα από τα δεξιά και υποδειγματικό πλασέ.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς ήταν παρόμοια.
Το 0-2 έγινε στο 64' όταν ο Δούμπλατζης έδωσε την μπάλα στον Ευκαρπίδη που έφτασε απέναντι από τον, εξαιρετικό καθ όλη τη διάρκεια του ματς, Νικολίτσα και έκανε ένα τρομερό ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
Η αντίδραση για τους Προσκυνητές ήρθε στο 80' όταν ο Πότσης εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας του Αετού έβγαλε κάθετη πάσα στον Σιχλοιμίρη που μείωσε με πλασέ σε 1-2.
Το τελεύταιο γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Δουμάνης έδωσε την μπάλα στο Σαββατιανό και αυτός διαμόρφωσε εύκολα το τελικό 1-3.

Το ρολόι της αναμέτρησης:
10' Δυνατό σουτ του Ευκαρπίδη εκτός περιοχής κόντραρε και πέρασε λίγο άουτ
13' Μετά από κόρνερ του Δουμάνη ο Καραγιαννίδης βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ
21' Συρτή σέντρα του Ελέζυ από δεξιά με τον Ευκαρπίδη να χάνει τεράστια ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ από το σημείο του πέναλτυ
23' Ο Νικολίτσας νίκησε στο τετ α τετ τον Ζαρωτιάδη
29' Σέντρα του Δουμάνη από αριστερά βρήκε τον Ελέζυ και αυτός έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών
31' Πολύ όμορφο γκολ από τον Ελέζυ που έκανε κούρσα από τα δεξιά, πάτησε περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο και με χαρακτηριστική άνεση έκανε το 0-1
40' Σέντρα του Δουμάνη με τον Δούμπλατζη να βρίσκει τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι αλλά να μην μπορεί να σκοράρει
59' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δούμπλατζη με τον Νικολίτσα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ
64' Πάσα του Δούμπλατζη στον Ευκαρπίδη με τον τελευταίο να πατάει περιοχή και να σκάβει υποδειγματικά την μπάλα πάνω από τον Νικολίτσα για το 0-2
67' Σέντρα του Δουμάνη με τον Δούμπλατζη και τον Ευκαρπίδη να μην μπορούν να την σπρώξουν στα δίχτυα
73' Σουτ του Σαββατιανού από πλάγια θέση έδιωξε σε κόρνερ ο Νικολίτσας
80' Κάθετη του Πότση στον Σιχλοιμίρη με τον δεύτερο να πλασάρει τον Τοπαλίδη για το 1-2
87' Ο Δουμάνης δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Νικολίτσα στο τετ α τετ
90' Σέντρα του Δουμάνη με τον Δούμπλατζη να παίρνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
90+2' 1-3 ο Σαββατιανός προ κενής εστίας μετά από πάσα του Δουμάνη

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Δόξα Προσκυνητών:Νικολίτσας,Πότσης, Μόσχος,Καραγιαννίδης,Γιολδάσης,Τρίχας Βελή Μεμέτ,Πατουλιάς,Σιχλοιμίρης,Δημητριάδης(46' Κελεσίδης),Παγώνης(46' Ζήνωνος)

Αετός Ορφανού:Τοπαλίδης,Ζαρωτιάδης, Ευκαρπίδης(70' Σαββατιανός) ,Κωνσταντινίδης,Μαυρομάτης,Καραγιαννίδης,Ελέζυ(59' Μήτας), Γκουντούνας(86' Τζαμπέγια Φ.) Δουμάνης,Παυλίδης,Δούμπλατζης