Η ανασκοπηση της 20ης αγωνιστικης της Α΄ ΕΠΣ Θρακης

"Συγκάτοικοι" στην κορυφή Ίασμος και Κόσμιο!

Το μεσημέρι του Σαββάτου διεξήχθη η 20η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Θράκης με απολογισμό 20 γκολ, τρείς νίκες γηπεδούχων, δύο ισοπαλίες και μία νίκη φιλοξενούμενων.

Στο “Απόστολος Σουλιώτης” πραγματοποιήθηκε η πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της αγωνιστικής μεταξύ του Μέγα Αλέξανδρου Ιάσμου και του ΠΑΟΚ Κοσμίου.
Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 με ανατροπή και πλέον συγκατοικούν με τους “ασπρόμαυρους” στην κορυφή της βαθμολογίας.
Το σκορ άνοιξε ο Ξενάκης στο 33' από την πλευρά των φιλοξενούμενων, με τον Βιόπουλο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 63ο λεπτό και τον Αντωνιάδη να ολοκληρώνει την ανατροπή κάνοντας το 2-1.Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 96' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ρουμπιέ όμως ο βοηθός ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Στις νίκες επέστρεψε η Δόξα Γρατινής που νίκησε με 2-1 τον ΠΑΟΚ Κομοτηνής και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.
Η Δόξα προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε αυτογκόλ του Παγκοζίδη στο 67' και τρία λεπτά αργότερα ο Σεφκέτ Σελήμ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ Κομοτηνής ήταν να μειώσει στο 75ο λεπτό με γκολ του Αχμέτ Ονούρ.

“Γκέλα” μετά από καιρό για τον Σπάρτακο Αγίων Θεοδώρων που έμεινε στο 1-1 με την εμφανώς βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα Μεσσούνη.
Ο Σπάρτακος προηγήθηκε στο 45' με τον Μιχαλακέλη όμως η Μεσσούνη στο 72' ισοφάρισε με τον Κισσούδη και πήρε έναν σημαντικό βαθμό σε μια δύσκολη έδρα.

Στo γήπεδο του Νέου Σιδηροχωρίου η Αναγέννηση Παγουρίων υποδέχθηκε την Ελπίδα Σαπών στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το διπλό επικρατώντας με 2-3.
Το σκορ άνοιξε ο Αμέτ Ερκάν μόλις στο 2ο λεπτό για να απαντήσει οχτώ λεπτά αργότερα ο Κεφής για το 1-1.
Στο 63' ο Πασσάς έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα των Σαπών και στο 85ο λεπτό ο Ερκάν επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο γράφοντας το 1-3, για να μειώσει σε 2-3 ο Κοκολάκης τρία λεπτά μετά.

Τον “χαβά” της συνεχίζει η Δόξα Σώστη, η οποία βρίσκεται σε πολύ καλό “φεγγάρι” και ξεπέρασε με ευκολία το εμπόδιο του Ορφέα Στρύμης κερδίζοντας με 5-0.
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Δόξας, ο Βούλγαρος Μάρτιν Γκεοργκίεφ έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πετυχαίνοντας τα δύο πρώτα τέρματα των γηπεδούχων (9', 15').
Την σκυτάλη πήρε ο Σιόζιος που μόλις στο 20' τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του ενώ στην συνέχεια Παπασωτηρίου(50') και Βουλγαρίδης (75') έγραψαν και αυτοί τα ονόματα τους στον πίνακα των σκόρερ για το τελικό 5-0.

Τέλος, ο Ορφέας Ξυλαγανής έχασε και μαθηματικά το τραίνο της 6άδας καθώς έμεινε στο 1-1 με την ιδιαίτερα μαχητική ομάδα του Κομψάτου.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 25' με τον Καμμά όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και στο 70' ο Ιωάννου ισοφάρισε σε 1-1 χαρίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.