ΓΑΣ Κομοτηνης – Ζεφυρος – 78-68 (+Gallery)

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 15ης αγωνιστικής της Γ΄εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Με νίκες προχώρησαν στην 15η αγωνιστική της Γ΄εθνικής μπάσκετ οι δύο ομάδες της Κομοτηνής πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις.

ΓΑΣ Κομοτηνής – Ζέφυρος 02  78-68
Μετά από τρία συνεχόμενα εκτός  έδρας παιχνίδια ο ΓΑΣ Κομοτηνή επέστρεψε στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης όπου πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του μέσα στο 2017 αυτή την φορά επί του Ζέφυρου με σκορ 78-68.
Για άλλο ένα παιχνίδι οι παίχτες του Νεοκλή Λεμονίδη απέδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση  και πέτυχαν μια σημαντική ενός πολύ δυνατού αντιπάλου.
O  ΓΑΣ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με το πρώτο δεκάλεπτο να τον βρίσκει πίσω στο σκορ με 16-22.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής ισορρόπησε το παιχνίδι μείωσε την διαφορά και στο ημίχρονο ήταν πίσω με έναν  πόντο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ πήρε προβάδισμα 58-57 το οποίο διατήρησε και στην τελευταία περίοδο αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά με πολύ πιεστική άμυνα στους 10 πόντους 78-68 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 16-22, 38-39, 58-57, 78-68
Διαιτητές: Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης):  Σαββίδης, Σκεμπής 6, Αθανασίου 3 (1), Χατζηδημητρίου 16 (2), Καναράς 16 (2), Σιμάκης 17, Καλατζής 10 (2), Καραμπέκης 8, Χαλίλ 2, Μπίτατζης.
Ζέφυρος (Τσολάκης):Μυτιληναίος 1 2(4), Μυλωνάς 20, Αλεξανδρίδης, Ουρκέρογλου 2, Τσιούντος 13 (1), Τσιόγκας 3, Σταφυλάς, Μυστηλιάδης 18 (3), Πάτικας, Φωτιάδης.

ΠΚ Νεάπολης – ΑΕ Κομοτηνής  62-74

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής εκτός έδρας επί της Νεάπολης με 62-74 που την διατηρεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με Παναθλητικό και Χαλκηδόνα.
Η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή 21-22 αλλά στην δεύτερη περίοδο ανέβασε απόδοση και  ι με πολύ καλή άμυνα πήγε στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά 12 πόντων, 41-53.
Κάποια λάθη και λάθος επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν τους γηπεδούχους να μειώσουν σε 55-58 στο τρίτο δεκάλεπτο.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής ανέβηκε επιθετικά και με καλή άμυνα δεν άφησε την Νεάπολη να κάνει την ανατροπή και έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν 62-74.

Δεκάλεπτα: 21-22, 41-53, 55-58, 62-74
Διαιτητές: Ζιώγας-Μπιστιζάνος
ΠΚ Νεάπολης (Τασόπουλος): Νικολαϊδης 15, Χύτας, Ζειμπέκης 12, Χριστοφορής 8, Καραφέρας 1, Δημητρόπουλος 4, Ταουκίδης 4, Τσιώρας 9, Χριστοδούλου 4, Αποστολίδης 5.
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 22 (3), Κρίμπουρας , Χονδρόπουλος 9(2), Βάκρινος 4, Λεχούδης 8, Σαριμπαλίδης , Κουτσοβασίλης 13 (4), Καραμπέκης 6, Μπορμπίδης, Βαχαρίδης, Παλάκης 12, Λεφής.