ΓΑΣ Κομοτηνης – Αστερας Καβαλας 89-63 (+Gallery)

Νίκη παραμονής για τον ΓΑΣ Κομοτηνή

Στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής ο ΓΑΣ Κομοτηνή στον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς επιβλήθηκε του Αστέρα Καβάλας με 89-63 και πανηγύρισε την παραμονή στην Γ εθνική.

Η ομάδα του ΓΑΣ από την αρχή του αγώνα επέβαλε τον ρυθμό του, είχε το προβάδισμα συνεχώς και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ ήταν μπροστά 22-14, στην δεύτερη περίοδο αύξησε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους 44-30.
Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του Νεοκλή Λεμονίδη έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας και εκτόξευσαν την διαφορά μέχρι και τους 27 πόντους (62-35). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε υπέρ του ΓΑΣ Κομοτηνή με σκορ 72-53.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να διατηρεί την διαφορά και να κατακτά δίκαια την νίκη με σκορ 89-63.
Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Νεοκλή Λεμονίδη να χρησιμοποιήσει όλους τους παίχτες του αγωνίστκα και οι νεαροί παίχτες Αθανασίου, Πίτατζης, Σαββίδης που προέρχονται από τις ακαδημίες τους ΓΑΣ.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης οι φίλαθλοι απόλαυσαν μια εντυπωσιακή επίδειξη χορού Pole Dance που παρουσίασαν η Βίκυ Μουρατίδου και Αριάνα Αργοδήμου από την σχολή χορού Let's Dance.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Καρκαλέτσης
Δεκάλεπτα: 22-14, 44-30, 72-53, 89-63.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Πίτατζης, Σκεμπής 6, Αθανασίου 2, Πασαλίδης 2, Χατζηδημητρίου 25(3), Καναράς 7(1), Σιμάκης 13(1), Καλατζής 21(5), Καραμπέκης, Βελή 5(1), Χαλίλ 6.
Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος, Μαραβέγιας 8(1), Μπόζης 11(1), Μαρκόπουλος 8(2), Ιωαννίδης 2, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 7(1), Αργυρίου 6, Χαριζάνης 8, Μυζίου 13(2), Κοσμίδης, Μυτικόπουλος.