ΓΑΣ Κομοτηνη – Παναθλητικος 53-77 (+Gallery)

Μέτρησε η διαφορά δυναμικότητας

Την ήττα με 53-77 γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης ο ΓΑΣ Κομοτηνή από τον ανώτερο Παναθλητικό για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄Εθνικής.
Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη στο πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ και διατηρούσε  τη διαφορά σε χαμηλές τιμές.
Στο δεύτερο μέρος μίλησε η ποιότητα   η ανωτερότητα του Παναθλητικού ανεβάζοντας την απόδοση του και την διαφορά στο σκορ.
Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο αρχηγός , Γιάννης Κοϊμτζόγλου,ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει και triple double έχοντας 10 πόντους,10 ασίστ και 8 ριμπάουντ.
Από τη πλευρά των γηπεδούχων σε πολύ καλή μέρα ήταν ο Σιμάκης με 16 πόντους.

Η ανάλυση του παιχνιδιού
Ο Παναθλητικός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε  7-14  στην πρώτη περίοδο.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΓΑΣ σοβαρεύτηκε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με ένα σερί 10-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Βελή.
Πολύ γρήγορα όμως  οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν το δικό τους σερί  με 8-0 και πολύ γρήγορα το 17-16 έγινε 17-24 αναγκάζοντας τον coach Λεμονίδη να καλέσει τάιμ-άουτ.
Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Παναθλητικός ήταν μπροστά στο σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε με 26-33.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη δεν πάτησε φρένο βρίσκοντας πολλές λύσεις από την περιφέρεια και εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων κλείνοντας το δεκάλεπτο με +13(48-61).
Η ίδια εικόνα κυριαρχούσε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από τον ΓΑΣ και έφτασε σε μια εύκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη που την διατηρεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς (18-3).
Ο ΓΑΣ Κομοτηνή  παρά την ήττα παρέμεινε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμους(9-12).

Δεκάλεπτα: 7-14, 26-33, 48-61, 53-77.
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Σαρακενίδης
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 3(1), Γκουτσίδης-Σερμάκης, Σκεέπη 11(1), Αθανασίου, Βέλη 5(1), Καναράς, Σιμάκης 16(2), Καλατζής 7(1), Καραμπέκης 3, Πιτατζής, Χαλήλ 8.
Παναθλητικός Πειραματικό (Γεροφώτης): Τσεσμετζής 3(1), Αρνίδης 14(4), Χατζημιχαηλίδης 8(1), Καλούτσικος 8, Μαυροματίδης 7(1), Τσιακίρης 3(1), Μπάκος 13(3), Κασούρας 5, Μαδεμλής, Φωτιάδης 6.

Ζέφυρος-ΑΕ Κομοτηνής  67-74
Πολύ σημαντική νίκη που την διατήρησε στην δεύτερη θέση μαζί με τον Παναθλητικό και σε τροχιά ανόδου πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής εκτός έδρας επικρατώντας του Ζέφυρου με 67-74.
Αν και το ξεκίνημα δεν ήταν καλό καθώς η ομάδα της Κομοτηνής βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-0 ωστόσο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο  έληξε 21-16 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής έφερε το παιχνίδι στα ίσια και οι δύο πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι την λήξη του που βρήκε το Ζέφυρο μπροστά στο σκορ με έναν πόντο διαφορά 34-33.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου έδειξε χαρακτήρα περνώντας αρχικά μπροστά στο σκορ στην τρίτη περίοδο 51-54 και διατηρώντας το προβάδισμα και μεγαλώνοντας την διαφορά στην τέταρτη περίοδο 67-74.

Δεκάλεπτα: 21-16, 34-33, 51-54, 67-74
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Παζόλης
Ζέφυρος(Τσολάκης): Μυτιληναίος, Μυλωνάς 15, Αλεξανδρίδης 6 (2), Ουρκέρολγου 1, Τσιούντος 23 (6), Τσιόγκας, Πατίκας, Σταφυλάς 5 (1), Μυστιλιάδης 14 (3) Κλουντός 3 (1).
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταμετέλος 16 (2), Καραμανλής, Χονδρόπουλος 13(3), Βάκρινος 2, Λεχούδης 17 (4), Σαρημοπαλίδης, Κουτσοβασίλης 8 (2), Καραμπέκης 7, Μπορμπίδης, Βαχαρίδης, Παλάκης 1 1(1), Ζεκιριέ.