ΓΑΣ Κομοτηνη – Μακεδονικος 70-66 (+Gallery)

Ρεπορτάζ και φωτογραφίες απο το παιχνίδι ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός 70-66 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών

Με το δεξί ξεκίνησαν της υποχρεώσεις τους για την νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής μπάσκετ ΓΑΣ Κομοτηνή και ΑΕ Κομοτηνής.

ΓΑΣ Κομοτηνή – Μακεδονικός 70-66
Στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο ΓΑΣ Κομοτηνής έκαμψε με δυσκολία την αντίσταση του Μακεδονικού και επικράτησε 70-66 ξεκινώντας ελπιδοφόρα με νίκη το 2017.
Στα πρώτα δέκα λεπτά της 1ης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ωστόσο όμως μετά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 13-24.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ πέρασε στην αντεπίθεση και 1:34 πριν το τέλος κατάφερε να μειώσει στον έναν πόντο (32-33).
Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους τέσσερις πόντους (35-39) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η συνεχής πίεση των παιχτών τους ΓΑΣ Κομοτηνή απέφερε καρπούς και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη να είναι μπροστά στο σκορ με 53-52.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα καθώς 7 δεύτερα πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 69-66, ο Ντισλής για τον Μακεδονικό αστόχησε σε τρίποντο .
Στην συνέχεια της φάσης ο Χατζηδημητρίου για τον ΓΑΣ κέρδισε φάουλ ευστοχώντας στην μία βολή διαμορφώνοντας το 70-66 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 13-24, 35-39, 53-52, 70-66
Διαιτητές:  Μπακάλης-Λάλα
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Σκεμπής 3, Αθανασίου , Χατζηδημητρίου 12 (1), Καναράς 7, Σιμάκης 15, Καλατζής 6, Καραμπέκης , Χαλίλ 11, Βελή 16 (1).
Μακεδονικός (Τσούρμας): Κοντές 7, Ντσιλής 27 (3), Μπαρζού 2, Παπαγρηγορίου, Χαλάτσης  6(2), Σκουφετζής Α, Πηλακούτας 19 (2), Λυχριδάς 5 (1), Μαργαρίτης.

Μαντουλίδης – ΑΕ Κομοτηνής  50-61
Με νίκη ξεκίνησε την νέα χρονιά και η ΑΕ Κομοτηνής καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Μαντουλίδη με 50-61 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Παναθλητικό και τους Ίκαρους Σερρών που προχώρησαν και αυτοί με νίκες.
Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ καθώς έληξαν 16-16 και 31-31 αντίστοιχα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες της ΑΕ Κομοτηνής ανέβασαν στροφές πήραν προβάδισμα με 44-47 το οποίο διεύρυναν στην τελευταία περίοδο κερδίζοντας το παιχνίδι με 50-61.

Δεκάλεπτα: 16-16, 31-31, 44-47, 50-61
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Χατζηχαρίσης
Μαντουλίδης (Ντολόπουλος) Γεωρίγου 1, Ρουπούτης 20 (2), Γκιζής 3, Μπέλος 2, Καντίδης 2, Ραφατλάρι 10 (2), Κουτουκτσίδης, Θώμος 8 (2), Τσιριλάκης 4, Τσανακτσίδης, Γκαβέζος.
 ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος):  Σταματέλος 4, Χονδρόπουλος 9 2 Βάκρινος 1, Λεχούδης 8, Παχαρίδης , Κουτσοβασίλης 14 (3), Καραμπέκης 17, Παλάκης 8, Λεφής, Πολυχρονιάδης Μπορμπίδης, Σαριμπαλίδης.