ΓΑΣ Κομοτηνη – Ικαροι Σερρων 62-71(Gallery+Video)

Ρεπορτάζ φωτογραφίες δηλώσεις και στιγμιότυπα απο το παιχνίδι ΓΑΣ Κομοτηνή – Ίκαροι Σερρών για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών.

Παρά τη καλή εμφάνιση ο ΓΑΣ Κομοτηνή δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής καθώς ηττήθηκε από τους Ίκαρους Σερρών με 62-71.
Για άλλο ένα παιχνίδι ο κόσμος ήταν στο πλευρό των παιχτών του Νεοκλή Λεμονίδη κατακλείνοντας το κλειστό της πόλης.
Στην κερκίδα βρέθηκαν και παρακολούθησαν το παιχνίδι μερικοί από τους παίχτες που έγραψαν ιστορία στα 40 χρόνια του ΓΑΣ.
Ο Ζαχαρίας Γεωργιάδης, ο Δημήτρης Γρίψιος και ο Δημήτρης Τσίτας   συναντήθηκαν με τους Θέμη Κουκοβίνο, Κούλη Ταξιλδάρη, Δημήτρη Οικονομίδη, Γιάννη Πεταλωτή και αναπόλησαν για λίγο τα χρυσά χρόνια του ΓΑΣ  Κομοτηνή στην Α2 κατηγορία.
Για άλλο ένα παιχνίδι στην ανάπαυλα στου ημιχρόνου μικρές μαθήτριες της σχολής χορού Let΄s Dance χάρισαν ένα πανέμορφο χορευτικό στον κόσμο και απέσπασαν το χειροκρότημα τους.
Επίσης στο ημίχρονο έγινε και η κλήρωση του διαγωνισμού που είχε διοργανώσει ο ΓΑΣ Κομοτηνή μέσω Facebook και ο Θεοδωρόπουλος Ντίνος και η Κρόκου Νατάσα κέρδισαν απο μία συλλεκτική φανέλα 40 χρόνια ΓΑΣ.
 Επίσης οι Σεραφείδης Σάκης, Ντόγκα Χριστίνα, Μαλλάτου Χάπσα Ζήνα, Ναλμπάντης Αργύρης και Κιτσικούδη Φανή κέρδισαν από μια κάρτα ελεύθερης εισόδου στους αγώνες του ΓΑΣ για το ανδρικό αλλά και το γυναικείο τμήμα.
Η αναμέτρηση άργησε να ξεκινήσει περίπου 30 λεπτά διότι ο πρώτος διαιτητής κύριος Κατρακάρης  δεν προσήλθε στο γήπεδο και κλήθηκε η κυρία Λάλλα  να τον αντικαταστήσει.
Αγωνιστικά ο ΓΑΣ Κομοτηνή ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε να προηγείται με 20-13.
Ίδια εικόνα και  στη δεύτερη περίοδο ο ΓΑΣ με πολύ καλή άμυνα μπλόκαρε τα ατού των φιλοξενούμενων και το ημίχρονο  τελείωσε υπέρ της ομάδας της Κομοτηνής με 38-35.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι πέρασαν σε κάποιο διάστημα μπροστά στο σκορ αλλά ο ΓΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 53-53 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του ΓΑΣ έπαθαν μπλακ άουτ  με λάθος επιλογές στην επίθεση το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και τελικά πήραν την νίκη με 62-71.
Έντονα ήταν τα παράπονα στην διάρκεια αλλά και στο τέλος του αγώνα του προπονητή του ΓΑΣ Κομοτηνή Νεοκλή Λεμονίδη για την διαιτησία.

Δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 53-53, 62-71
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 8(2), Σκεμπής 14, Αθανασίου 8(2), Χατζηδημητρίου 4(1), Καναράς 5(1), Σημάκης 7, Καλατζής 5(1), Καραμπέκης 2, Μπίτατζης, Χαλίλ 9.
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 12, Παπαπασχάλης , Γεωργιανός 14(2),Τράκας 13, Γκούτζιας 9, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 6(1), Θολιώτης 6, Φώτογλου 11(1).

Νέα Μουδανιά – ΑΕ Κομοτηνής  58-80
Η άλλη αντιπρόσωπος της πόλης στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ΄εθνικής ΑΕ Κομοτηνής πέτυχε εκτός έδρας την 6η της νίκη επί των Νέων Μουδανιών με 58-80 και παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τους Ίκαρους Σερρών.
Η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουου δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και πέτυχε σχετικά μια εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 9-19, 28-39, 49-66, 58-80
Νέα Μουδανιά (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος 3(1), Βέτσος 10(2), Τεζετζίδης 15(1), Τσιγγελίδης 2, Χαρίστος, Κουτζούχας, Κοκκίνης 5(1), Χατζηγιοβάνης, Παντελέρης, Φιλοξενίδης 7(1), Χαρίστος 12, Σερέτης 4.
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 16(2), Κρίμπουρας, Σαρημπαλίδης, Χονδρόπουλος 14(4), Βάκρινος 14(1), Λεχούδης 3(1), Κουτσοβασίλης 11(3), Πολυχρονιάδης, Μπορμπίδης, Βαχαρίδης 4, Παλάκης 18, Λεφής