ΓΑΣ Κομοτηνη – ΑΕ Κομοτηνης 63-72 (+Video & Gallery)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες και δηλώσεις απο το μπασκετικό ντέρμπι της πόλης μεταξύ του ΓΑΣ Κομοτηνής και της ΑΕ Κομοτηνής

Η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της Κομοτηνής, που επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι του ΓΑΣ με 63-72.
Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός τοπικού ντέρμπι, το οποίο διεξήχθη σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.
 Πάθος για τη νίκη, δυνατές φάσεις και ωραίες επιθετικές συνεργασίες εκατέρωθεν με τη μπίλια να καταλήγει στο κίτρινο στα μέσα της τετάρτης περιόδου.
 Καταλυτικός στη νίκη ήταν ο αρχηγός της ομάδας  της ΑΕ Κομοτηνής Γιώργος Κουτσοβασίλης και ο Γιώργος Παλλάκης ενώ από πλευρά ηττημένων ξεχώρισε ο Καδήρ Χαλήλ και ο Γιώργος Σκεμπής.
Κερδισμένο βέβαια ήταν το μπάσκετ της Κομοτηνής καθώς ήταν ένα παιχνίδι διαφήμιση σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα χωρίς ίχνος ακρότητας στα πλαίσια του “Ευ αγωνίζεσθαι”
Πριν το τζάμπολ  της αναμέτρησης  ο ΓΑΣ Κομοτηνή δια χειρός του Χαλήλ Καδήρ τίμησε τον Γιώργο  Κουτσοβασίλη της ΑΕ Κομοτηνής για την προσφορά του στην ομάδα του ΓΑΣ προσφέροντας του ένα δώρο.

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν  ο τραυματισμός του Γιώργου Βάκρινου στο 22΄ , όταν και συγκρούστηκε με τον Χαλήλ Καδήρ με τους πάντες να παγώνουν στην εικόνα να πέφτει στο παρκέ και ακολούθησε μια εικοσάλεπτη διακοπή.
Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση των ιθυνόντων της ΑΕΚ “Επειδή η υγεία προέχει και είναι πολλά τα τηλεφωνήματα για την κατάσταση του αθλητή της ομάδας μας ΓΙΩΡΓΟΥ ΒΑΚΡΙΝΟΥ, ενημερώνουμε πως ο Γιώργος απεκώμισε έναν μυικό τραυματισμό, αλλά δεν είναι κάτι το πιο ανησυχητικό.  Θα παραμείνει στο Νοσοκομείο της πόλης μας για ένα βράδυ για προληπτικούς περισσότερο λόγους.
Όλοι οι αθλητές, το τεχνικό επιτελείο και η διοίκηση βρέθηκε στο νοσοκομείο προκειμένου να είναι δίπλα στον Γιώργο στον οποίο και αφιερώθηκε η νίκη.
 Το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου και των αθλητών των δύο ομάδων κατά την έξοδο του από το γήπεδο ήταν συγκινητικό”.
Αξίζει να σημειωθεί πως από πλευράς ΑΕ Κομοτηνής δεν αγωνίστηκε  ο Κίμωνας  Λεχούδης ενώ έπαιξε  άρρωστος  ο Δημήτρης Καραμπέκης και ο τραυματίας Μιχάλης Σταματέλος.

Αγωνιστικά η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε αρκετά γρήγορα με 8 πόντους διαφορά (6-14).
Ο ΓΑΣ Σταδιακά ισορρόπησε και μείωσε την διαφορά με το πρώτο 10λεπτό να λήγει 16-21.
Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής δεν είχε την ίδια απόδοση κάνοντας πολλά λάθη και  κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα ο ΓΑΣ να το εκμεταλλευτεί και πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 25-24.
Στην συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 33-32.

Στην τρίτη περίοδο περίπου 2 λεπτά από την έναρξη της  θα τραυματιστεί  ο παίχτης της ΑΕ Κομοτηνής Γιώργος Βάκρινος. Όπως προαναφέραμε το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά.
Οι δύο ομάδες  και σε αυτό το δεκάλεπτο συμβάδιζαν μαζί στο σκορ και το οποίο έληξε 51-52.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής πήρε σύντομα μια διαφορά 6 πόντων  η οποία αυξήθηκε λίγα λεπτά πριν το τέλος σε 10 πόντους.
Παρά την πίεση των παιχτών του ΓΑΣ Κομοτηνή δεν άλαξε κάτι και η ΑΕ Κομοτηνής  κέρδισε το ντέρμπι της πόλης με  σκορ 63-42.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 33-32, 51-52, 63-72
Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας
ΓΑΣ Κομοτηνή  (Λεμονίδης): Σαββίδης, Καραγιώργος 1, Σκεμπή 15, Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 3 (1), Καναράς 5 (1), Σιμάκης 13 (1), Καλατζής 7 (1), Καραμπέκης Π, 6 (1) Χαλίλ 12.
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 3, Γκριμπούρας, Χονδρόπουλος 15 (2), Βάκρινος 2, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 9, Καραμπέκης Δ 6, Λιβισιανός, Χατζηπαυλίδης 7 (1), Παλλάκης 30 (2), Λεφής