Επιστροφη στις νικες για τον ΓΑΣ (+Gallery)

ΓΑΣ Κομοτηνή – Αγία Βαρβάρα 74-48

Μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι με την ΑΕ Κομοτηνής ο ΓΑΣ Κομοτηνή επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εντός έδρας της Αγίας Βαρβάρας με 74-48.
Οι γηπεδούχοι   ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι  και προηγήθηκαν με 10-2 ωστόσο η Αγία Βαρβάρα με αντεπίθεση και εύστοχα σουτ   από τα 6,75 μείωσε σε 17-16 με το πρώτο δεκάλεπτο μα τελειώνει υπέρ του ΓΑΣ 19-18.
Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο νε τον ΓΑΣ να διατηρεί μεν το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να χτίσει διαφορά.
Έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ 41-34.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος στην άμυνα και με σωστές επιλογές στη επίθεση ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο 57-43.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους καθώς δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο, δέχτηκαν μόλις πέντε πόντους και ο Νεοκλής Λεμονίδης είχε την ευκαιρία  να χρησιμοποιήσει παίχτες από την εφηβική ομάδα και κάποιους που έχουν λίγα λεπτά συμμετοχής.
Τελικό αποτέλεσμα 74-48 με τον ΓΑΣ να παραμένει αρκετά μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού καθώς είναι 7ος με 26 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-34, 57-43, 74-48
Διαιτητές:Λουλουδιάδης, Πράττος
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Καραγιώργος 4, Σκεμπής 2, Αθανασίου 3 (1), Πασαλίδης, Χατζηδημητρίου 15 (1), Καναράς 12 (2), Σιμάκης 8, Καλατζής, Καραμπέκης 8, Χαλίλ 18, Πίτατζης 2.
Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σαμαράς 14 (4), Σιδεράς 2, Δαφτσής 2, Μητρούλης 3 (1), Κοντογιαννόπουλος 8 (1), Παϊτάρης, Δάτσης 7, Δανίκας 12 (2), Ντάτσης, Σκοπίδης.