ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Αιας Κομοτηνης – Πανθηρες Καβαλας 68-51 (+Gallery)

Φωτογραφίες και ρεπορτάζ από το παιχνίδι Αίας Κομοτηνής – Πάνθηρες Καβάλας για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Με νίκες προχώρησαν  οι ομάδες της Κομοτηνής για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.
Στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής παρουσία λίγου κοσμου ο Αίας Κομοτηνής διατήρησε την πρωτοπορία στον βαθμολογικό πίνακα καθώς επικράτησε των Πάνθηρων Καβάλας με 68-51.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και το τέλος βρήκε τον Αίαντα να προηγείται με 18-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχε το ίδιο σκηνικό με την ομάδα της Κομοτηνής στα τελευταία λεπτά της περιόδου να αυξάνει την διαφορά στην μέγιστη τιμή της 32-22.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίας ανέβασε ταχύτητα, βελτίωσε την άμυνα του και με σωστές επιλογές στην επίθεση αύξησε την διαφορά και το τέλος της τρίτης περιόδου τον βρήκε να προηγείται   με 58-35.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αίας διατήρησε την διαφορά και πήρε την νίκη με 68-51.

Την νίκη πέτυχε και ο άλλος αντιπρόσωπος της πόλης στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ   το Δημοκρίτειο που στην Καβάλα επικράτησε του Ηρακλή με 46-73.
Το Δημοκρίτειο είχε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και  το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.
 Τα δεκάλεπτα: 7-19, 21-34, 33-50, 46-73