Εχασε το ντερμπι και την κορυφη το Δημοκριτειο

Λεύκιππος Ξάνθης – Δημοκρίτειο Κομοτηνής 79-70 (+Gallery)

Στο ντέρμπι κορυφής της 18ης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ το Δημοκρίτειο Κομοτηνής γνώρισε την ήττα στην Ξάνθη από τον Λεύκιππο με 79-70 και έτσι υποχώρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας .

Το Δημοκρίτειο δεν είχε στον πάγκο του   τον προπονητή του Αλέξανδρο  Καρυπίδη ο οποίος είχε έντονες ενοχλήσεις στην μέση και  δεν μπόρεσε να παραβρεθεί σε αυτό το σημαντικό παιχνίδι.

Καθ΄ όλη τη διάρκεια του  πρώτου ημιχρόνου το Δημοκρίτειο ήταν μπροστά και ο Λεύκιππος κυνηγούσε το σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο και  κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ευστοχία και το καθαρό μυαλό των  γηπεδούχων   άνοιξαν τη διαφορά στους εννέα πόντους και στο τελικό 79-70.
Ο Λεύκιππος είχε σε μεγάλη  μέρα τον Ψάλτου που πέτυχε 33 πόντους με έξι τρίποντα, 2 ασίστ και 7 ριμπάουντς.

H ανάλυση του παιχνιδιού
Το Δημοκρίτειο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 18-19 στην πρώτη περίοδο.
Στον ίδιο ρυθμό  κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το παιχνίδι μέχρι τα μισά  να πηγαίνει πόντο πόντο .
Το Δημοκρίτειο όμως  με 6 συνεχόμενους πόντους του Ρακιωτάκη και ένα τρίποντο του Οικονομάκη   ανέβασε την διαφορά  στους  10 πόντους 29-39.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σ 36-39 αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μπούντας με ωραίο προσωπικό καλάθι διαμόρφωσε το 36-41 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν  υπέρ του  Λεύκιππου που  βρήκε λύσεις στην επίθεση.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά 48-46 με τρίποντο του  Σταμπουλή στο 24:40΄.
2:34 πριν το τέλος την περιόδου ο πάγκος του Δημοκρίτειου δέχεται τεχνική ποινή και η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ πόντους (56-48).
Τελικό αποτέλεσμα τρίτης περιόδου 60-54.

Στην αρχή του  τέταρτου  δεκάλεπτου  οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (66-56) αλλά το Δημοκρίτειο αντέδρασε και με ένα σερί 2-10 έφτασε την διαφορά στους 2 πόντους (68-66).
Εκεί όμως μίλησε για τους γηπεδούχους ο Ψάλτου που με  τρίποντο και με ένα καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ       73-67 ενώ ακολούθησε και δεύτερη τεχνική ποινή  στον πάγκο του Δημοκρίτειου.
Οι παίχτες του Δημοκρίτειο προσπάθησαν για την ανατροπή αλλά μάταια.
Με ανεβασμένη ψυχολογία ο Λεύκιππος με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ψάλτου και Άνθη έφτασαν την διαφορά 1:30 πριν τον τέλος στους 10 πόντους (79-69).
Τελικό αποτέλεσμα 79-70.

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-41(ημίχρονο), 60-54, 79-70 (τελικό αποτέλεσμα).
Διαιτητές: Ρούκα-Παπαθεολόγου