ΑΣ Δημοκριτειο – Αιας Κομοτηνης 66-53 (+Gallery)

To ντέρμπι της πόλης για δεύτερη φορά στο Δημοκρίτειο

Για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος  μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής στο ντέρμπι της πόλης το Δημοκρίτειο επικράτησε του Αίαντα με 66-53 και πέρασε έστω προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Από την αρχή του αγώνα το Δημοκρίτειο ήταν μπροστά στο σκορ και δεν το έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παιχτών του Αίαντα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και έληξε υπέρ του Δημοκρίτειου με 17-11.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο στο 14΄άυξησε την διαφορά στους δεκατρείς πόντους (25-12) αλλά ο Αίας με ένα σερί 0-11 μείωσε την διαφορά σε τρία λεπτά στους δυο πόντους  (25-23).
Το Δημοκρίτειο αντέδρασε και έκλεισε το 2ο δεκάλεπτο προηγούμενο με 30-23.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά οι οποία ήταν σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους με το σκορ στην λήξη της τρίτης περιόδου να δείχνει 50-39.
Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο με το Δημοκρίτειο να κερδίζει το παιχνίδι με 66-53.

Δεκάλεπτα: 17-11, 30-23, 50-39, 66-53
ΑΣ Δημοκρίτειο : Φραντζεσκάκης,  Γιαννακόπουλος, Πολίτης, Νταγιάντης, Πάκας, Ζολώτας, Κώστας, Ιωσηφίδης, Ρυακιωτάκης, Στασινόπουλος, Οικονομάκης

Αίας Κομοτηνής: Δήμου,  Σαββάκης, Παχιαδάκης, Μπορμπίδης, Λάππας. Ουζουνίδης, Τερζίδης, Λοϊσιος, Κοτσαρίδης, Ζολώτας, Οικονομίδης