Αιας Κομοτηνης – Ολυμπιαδα Αλεξανδρουπολης 71-53 (+Gallery)

Ρεπορτάζ και φωτογραφίες απο το παιχνίδι Αίας Κομοτηνής – Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Για την 6η αγωνιστική του  πρωταθλήματος  μπάσκετ α νδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Αίας Κομοτηνής διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Λεύκιππο Ξάνθης   καθώς επικράτησε σχετικά άνετα της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης με 71-53.
Αγωνιστικά ο Αίας Κομοτηνής ουσιαστικά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και η νίκη θεωρείται δίκαιη.
Στο   πρώτο δεκάλεπτο ο Αίας  ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 1-12.
Στο  δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με  16-17 όχι όμως για πολύ καθώς ο Αίας ανέβασε την διάφορα μέχρι και 13 πόντους για να τελειώσει το ημίχρονο προηγούμενος με 36-26.
 Στην τρίτη περίοδο η Ολυμπιάδα μπήκε πιο δυνατά και με ένα σερί 0-10 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 36-36 στο 29΄.
Η αντίδραση των παιχτών του Αίαντα ήταν άμεση ανεβάζοντας την απόδοση τους και την διαφορά πάλι σε διψήφιο νούμερο για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο υπέρ τους με 55-42.
Και στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε και έτσι ο Αίαντας πέτυχε μια σχετικά εύκολη νίκη με 71-53.