ΑΕ Κομοτηνης – Παναθλητικος/Πειραματικος 64-59 (+Gallery & Video)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες, δηλώσεις απο το παιχνίδι ΑΕ Κομοτηνής - Παναθλητικός/Πειραματικός και όλα όσα έγιναν στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών.

Με την 14η αγωνιστική συνεχίστηκε την Κυριακή το πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής μπάσκετ με τις δύο ομάδες τις Κομοτηνής να φέρνουν νικηφόρα αποτελέσματα.

ΑΕ Κομoτηνής – Παναθλητικός/Πειραματικός  64-59
Μεγάλη νίκη σημείωσε το τμήμα μπάσκετ της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής που επιβλήθηκε του Παναθλητικού/Πειραματικού με 64-59 σε ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου είχε τρομερή ενέργεια, ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι.
Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ με τους γηπεδούχους να θέλουν  να ευχαριστήσουν  τον κόσμο που γέμισε το κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας και κάνοντας κατάθεση στο παρκέ στο παρκέ πήρε την νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα της ομάδας της Κομοτηνής προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 11-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής ήταν καλύτερη, πήρε το προβάδισμα και διατηρώντας διαφορές 4-7 πόντων έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 32-28.
Ο Παναθλητικός ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 0-7 προηγήθηκε με 32-35, όμως η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους.
Η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε και πάλι, έκλεισε το  τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 49-43 με highlight το τρίποντο του Σταματέλλου πίσω από την γραμμή του κέντρου, ενώ στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου με σερί 12-3 προηγήθηκε με 61-46.
 Όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής επηρεασμένη από την κούραση επέτρεψε στον Παναθλητικό να μειώσει, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 64-59.
Δεκάλεπτα 11-15, 32-28, 49-43, 64-59
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος ): Σταματέλος 10(2), Πολυχρονιάδης, Χόνδροπουλος 15(4), Βακρινός, Λεχούδης 7(1), Σαρημπαλίδης, Κουτσοβασιλης 7(1), Καραμπεκης 12(2), Βακχαρίδης, Παλακης 14, Λέφης
Παναθλητικός Πειραματικό (Γεροφώτης): Βογιατζής 7(2), Πράντζος 3(1), Τσεσμετζής 6, Χατζημιχαηλίδης 12, Καλούτσικος 11, Κοϊμτζόγλου 11(2), Μαυροματίδης 3, Μπάκος 6(2), Κασούρας

Νέα Μουδανιά – ΓΑΣ Κομοτηνή  61-68
Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ Κομοτηνή καθώς επικράτησε των Νέων Μουδανιών εκτός έδρας με 61-68
Αν και δυσκολεύτηκε σε κάποια σημεία του αγώνα η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη πέτυχε μια σημαντική νίκη που την φέρνει ακόμα ένα βήμα προς την παραμονή στην κατηγορία.
Για άλλο ένα παιχνίδι για τον ΓΑΣ Κομοτηνή ο Σιμάκης ήταν από τους κορυφαίους  καθώς με δικούς τους πόντους στο τέλος, με ένα λεϊ άπ και 4 στις 4 βολές και συνολικά με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ συνέβαλε τα μέγιστα για την νίκη της ομάδας του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 28-32, 42-49, 61-68
Διαιτητές: Μαλτέσιος-Τοκμακίδης
ΜΟΥΔΑΝΙΑ (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος, Βέτσος 9 (1), Τεζετζίδης 12, Τσιγγελίδης 5, Αντωνιάδης, Κοκκίνης 3 (1), Φιλοξενίδης 19 (3), Χαρίστος Σ 12, Παντελέρης, Σερέτης 1.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπής 4, Αθανασίου 7 (1), Χατζηδημητρίου 10, Καναράς 7 (1), Σιμάκης 17, Καλατζής 6, Καραμπέκης 2, Χαλίλ 15.