ΑΕ Κομοτηνης-Μακεδονικος 65-55 (+Gallery)

18η Αγωνιστική Γ΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών

Στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής η ΑΕ Κομοτηνής  με  κύριο όπλο την άμυνα της κέρδισε δύσκολα τον ιστορικό   Μακεδονικό με 65-55 και διατηρήθηκε  στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Παναθλητικό/ Πειραματικό που πέρασε νικηφόρα από τις Σέρρες κόντρα στους τοπικούς Ικάρους.

Η γηπεδούχοι είχαν  τα ηνία στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης και διατήρησε διαφορά ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους μέχρι τέλους.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕ Κομοτηνής να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 17-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου διατηρούσε μία διαφορά 5-8 πόντων και λίγο πριν το τέλος της περιόδου προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 40-28.
Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Κομοτηνής να παίζει εξαιρετική άμυνα, κρατώντας μια απο τις πιο αποτελεσματικές ομάδες στο σκοράρισμα στο σύνολο  του πρωταθλήματος πολύ χαμηλά.
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 51-36, όμως ένα buzzer beater του Παπαγρηγορίου μείωσε το σκορ σε 51-39, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.
Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε με 58-44, όμως ένα σερί 1-11 έφερε τον Μακεδονικό να μειώνει σε 60-55 λιγότερο από τρία λεπτά για το τέλος του αγώνα.
Όμως οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και με σερί 5-0 έφτασαν στο τελικό 65-55.
Να σημειωθεί πως  στο ημίχρονο έγινε η κλήρωση λαχειοφόρου αγοράς και μια τυχερή κέρδισε  ως δώρο μια φανέλα του Βλαδίμηρου Γιανκοβιτς από την ομάδα της  Βαλένθια .

Δεκάλεπτα: 17-15, 40-28 (ημίχρονο), 51-39, 65-55 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Καρακώστας-Λελούδας
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 10 (1), Χονδρόπουλος 9 (2), Βάκρινος 4, Λεχούδης 11 (1), Κουτσοβασίλης 10, Καραμπέκης 21 (3), Βαχαρίδης, Παλλάκης, Λεφής
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου): Κοντσές 3, Ντισλής 22 (3), Μπαρζού, Παπαγρηγορίου 3 (1), Χαλάτσης 11 (2), Σκουφεζής Αντ. 4, Πηλακούτας 12 (1), Λυχρίδας, Μαργαρίτης