ΑΕ Κομοτηνης – Ικαροι Σερρων 65-71 (+Gallery & Video)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες, δηλώσεις από το παιχνίδι ΑΕ Κομοτηνής – Ίκαροι Σερρών για την 13η αγωνιστική της Γ΄Εθνικής μπάσκετ

Με την 13η αγωνιστική, τελευταία του πρώτου γύρου συνεχίστηκε το πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ΄Εθνικής.

ΑΕ Κομοτηνής – ‘Ικαροι Σερρών 65-71
Στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης η ΑΕ Κομοτηνής γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα,  αυτή τη φορά από τους Ίκαρους  Σερρών, που κέρδισαν με  65-71 και στέφθηκαν πρωταθλητές χειμώνα στον τέταρτο όμιλο της Γ’ Εθνικής.
Ήταν το δεύτερο από τα τρία συνεχόμενα εντός έδρας ντέρμπι που έχει στο πρόγραμμα η ΑΕ Κομοτηνής , φτάνοντας  τις τρεις ήττες στο πρωτάθλημα και πλέον για να ελπίζει στην άνοδο  θα πρέπει να κάνει το απόλυτο στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.
Για άλλο ένα παιχνίδι η ΑΕ Κομοτηνής έχουν  πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης.
Αγωνιστικά η ΑΕ Κομοτηνής με πολύ καλή απόδοση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με διαφορά 2 πόντων, 30-31.
Η εικόνα δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ΑΕ Κομοτηνής να είναι πολύ καλύτερη, με καλή άμτυνα εγκλώβισε τους παίχτες των Ικάρων αλλά κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση δεν την επέτρεψαν να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ.
Έτσι η τρίτη περίοδος τελείωσε υπέρ της ΑΕ Κομοτηνής 51-47.
Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.
Ένα λεπτό πριν  πριν το τέλος οι Ίκαροι   με ένα σερί 3-10 προηγήθηκαν  με 61-69.
Στην ύστατη προσπάθεια η παίχτες τους Σωτήρη Κοκκινόπουλου μείωσαν σε 65-69 με τον Λεχούδη αλλά ο χρόνος ήταν πλέον πολύ λίγος και έτσι ήρθε η ήτα με 65-71.
Δεκάλεπτα: 16-15, 30-32 (ημίχρονο), 51-47, 65-71 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι.
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 5, Χονδρόπουλος 16 (4), Βάκρινος 3, Λεχούδης 18, Βακχαρίδης, Κουτσοβασίλης 12 (1), Καραμπέκης 6, Παλάκης 5 (1), Λέφης , Σαριμπαλίδης.
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 20 (1), Γεωργιανός 9, Τράκας 16 (2), Κουτζιάς 17, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 3 (1), Θολιώτης 4, Φώτογλου 2.

Ορφέας Νέου Σκοπού – ΓΑΣ Κομοτηνή 65-67
Ο ΓΑΣ Κομοτηνή πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του επί του Ορφέα Νέου Σκοπού με 65-67 κάτι που του εξασφαλίζει σε μεγάλο ποσοστό την παραμονή του στην κατηγορία.
Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη  είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 10-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 26-30 στο ημίχρονο.
Ωστόσο οι παίχτες του ΓΑΣ δεν είχε την ίδια απόδοση και στην τρίτη περίοδο καθώς  ήταν πολύ κακός τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.
Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 22-10 προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 48-40 και έδειχναν πως ελέγχουν το παιχνίδι.
Οι  παίκτες του ΓΑΣ  όμως πέρασαν στην αντεπίθεση και λίγο πριν το τέλος με ένα καλάθι του Σιμάκη και μια στις δύο βολές του Βελή στο φινάλε του αγώνα προηγήθηκαν  πήραν την νίκη με 65-67 αφού η τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων δεν βρήκε στόχο.
Δεκάλεπτα: 10-13, 26-30 (ημίχρονο), 48-40, 65-67 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές:Τζιοπάνος Γ.-Βασιλόπουλος
Ορφέας Νέου Σκοπού  (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (3) Ιακωβίδης 4, Κουτζιάντζης, Χατζηκυριακίδης, Χατζής 19 (2), Αποστόλου 2, Τσανάκας , Καβαργύρης 15, Χατζηανδρέου 4, Ιωσηφίδης.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης) : Σαββίδης, Σκεμπή 8 (1), Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 14 (3), Καναράς 5 (1), Σιμάκης 16, Καλατζής 9 (1), Βελή 7, Καραμπέκης 2, Χαλήλ 6.