ΑΕ Κομοτηνης – Γεφυρα 65-70 (Video & Gallery)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες και δηλώσεις από το παιχνίδι της ΑΕ Κομοτηνής με την Γέφυρα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄εθνικής.

Κοντά σε μία πολύ μεγάλη νίκη επί  της Γέφυρας έφτασε η ΑΕ Κομοτηνής ωστόσο στις λεπτομέρειες γνώρισε την ήττα από τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας  στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄εθνικής.
Η ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή προηγήθηκε μέχρι και 12 πόντους ωστόσο  στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με ασφυκτική πίεση και ευστοχία στα κρίσιμα σουτ μείωσαν την διαφορά στο 35΄σε 62-61 και από εκεί και πέρα τα σημαντικά σουτ των παιχτών του Θέμη Κουκοβίνου δεν ήταν εύστοχα με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί η Γέφυρα και να πάρει τελικά την νίκη.

Το φιλμ του αγώνα.
 Η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 4-0.
Οι φιλοξενούμενοι αμέσως όμως πήραν κεφάλι στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι  με 16-22.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Θέμη Κουκοβίνου ανέβασαν  την απόδοση τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν   έως και με 12 πόντους διαφορά και το φινάλε του πρώτου μέρους τους βρήκε να είναι μπροστά με 45-35.
Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα οι παίχτες της ΑΕ Κομοτηνής να υποπέσουν σε πολλά λάθη και βιαστικές επιλογές στην επίθεση.
Παρόλα αυτά το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΑΕ Κομοτηνής να είναι μπροστά με 58-54.
Ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο  με την ΑΕ Κομοτηνής να κρατάει το προβάδισμα μέχρι και το 35΄ με 62-61.
Με δύο συνεχόμενε καλάθια η Γέφυρα πήρε προβάδισμα με 62-65 .
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Τελούδης κέρδισε φάουλ ενώ επιχείρησε τρίποντο αλλά από τις τρείς βολές ευστόχησε στην μία δεν κατάφερε να μειώσει με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ευστοχήσουν στην επίθεση και να πάρουν τελικά την νίκη με 65-70.
Κορυφαίος για την ΑΕ Κομοτηνής ο Τελούδης που είχε 16 πόντους με τρία τρίποντα ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μυλωνίδης με 25 πόντους και τέσσερα τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 16-22, 45-35, 58-54, 65-70
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 2, Χονδρόπουλος 2, Κουτσοβασίλης 17 (3), Σιμάκης 19 (3), Τελούδης 16 (3), Βάκρινος , Χατζηπαυλίδης 4, Θεοδωρίδης, Βαχαρίδης,  Χατζηδημητρίου, Κανάρας 5.

ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Τουλούμης 19 (1), Δανάκης 15 (1), Δώνης, Τολιόπουλος 4, Μπάρκος, Μυλωνίδης 25 (4), Μπίσκας 3, Κουλουμπής 2, Γεράκης 2, Αλμπάντης , Σιολόγκας, Τσακιρμπάρογλου.