ΑΕ Κομοτηνης – Χαλκηδονα 70-79 (+Gallery & Video)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες και δηλώσεις από το παιχνίδι ΑΕ Κομοτηνής - Χαλκηδόνα για την 11η αγωνιστική της Γ΄εθνικής μπάσκετ.

Την Τετάρτη   19/1 διεξήχθη η εξ αναβολής 11η  αγωνιστική στην οποία ο απολογισμός ήταν μια νίκη και μία ήττα για τις ομάδες της Κομοτηνής που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής.
ΑΕ Κομοτηνής – Χαλκηδόνα 70-79
Στο κλειστό γυμναστήριο  η ΑΕ Κομοτηνής  γνώρισε την πρώτη της εντός έδρας ήττα από την Χαλκηδόνα με 70-79 και έπεσε από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου πλήρωσε τις κακές επιλογές  στην επίθεση μετά το 26΄ και  την ακατάπαυστη ευστοχία του Μαραπίδη έξω από την γραμμή των 6.75
Έντονα είναι τα παράπονα από τους γηπεδούχους για  την διαιτησία του  κ. Ταρενίδη, που υποστηρίζουν πως  με τα σφυρίγματα του προκάλεσε εκνευρισμό και γέμισε με φάουλ τους παίχτες της ΑΕ Κομοτηνής.
Αγωνιστικά  η  Χαλκηδόνα προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 0-7, όμως η ΑΕ Κομοτηνής γρήγορα ισορρόπησε, πέρασε μπροστά στο σκορ και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 26-21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής συντηρούσε διαφορά μεταξύ 4-8 πόντων και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 46-40, δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι παρά τα επιθετικά ξεσπάσματα των φιλοξενούμενων.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε  καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα σερί 8-2 προηγήθηκαν έξι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου με 54-42.
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η ομάδα της Κομοτηνής ήταν πολύ κακή σε άμυνα και επίθεση.
Αρχικά η Χαλκηδόνα με ένα σερί 8-21 προηγήθηκε με 62-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ με σερί 2-10 στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο 64-73.
 Η ΑΕ Κομοτηνής προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 67-73, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Κομοτηνής να διεκδικήσει τη νίκη, με τη Χαλκηδόνα να φτάνει στο τελικό 70-79.
Δεκάλεπτα: 26-21, 20-19, 16-23, 8-16
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 8, Χονδρόπουλος 13(3), Λεχούδης 22(1), Βαχαρίδης 6(2), Κουτσοβασίλης 5, Καραμπέκης 10, Παλάκης 6(1), Λέφης, Μπορμπίδης.
Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Τουλούμης 6(2), Μαρκίδης 5, Μαραπίδης 33 (7), Παπαδόπουλος, Μπατάκος 7, Σεφερίδης 8(1), Κοτζαγιάννης 12, Χαρτόπουλος 8.

Αστέρας Καβάλας-ΓΑΣ Κομοτηνή 71-73
Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του για το 2017 πέτυχε ο ΓΑΣ Κομοτηνής καθώς  από την πρώτη αγωνιστική που διεξήχθη στο νέο έτος έχει πετύχει δύο συνεχόμενες νίκες και μετά τον Μακεδονικό επικράτησε και μέσα στην έδρα του Αστέρα Καβάλας  με 71-73 .
Από την αρχή του αγώνα ο ΓΑΣ μπήκε συγκεντρωμένα και ξέφυγε νωρίς στο σκορ, βγάζοντας άμυνες, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και τρέχοντας, σκόραρε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.
 Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με πλεονέκτημα 9 πόντους, διαφορά ασφαλείας.
Από τον Αστέρα ο Αθανασιάδης ήταν μόνιμη απειλή, αλλά πέραν αυτού δεν μπορούσε κάποιος άλλος συμπαίκτης του να σκοράρει εύκολα.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη να παίρνει συνεχώς διψήφιες διαφορές πόντων, προκαλώντας τον εκνευρισμό σε αντιπάλους και φιλάθλους.
 Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αστέρας έκανε μια φιλότιμη ύστατη προσπάθεια να διεκδικήσει τη νίκη, πιέζοντας και αναγκάζοντας τους παίκτες  του ΓΑΣ σε βιαστικές επιθέσεις και μείωνε συνεχώς τη διαφορά.
Ο Αστέρας στα τελευταία λεπτά κάνοντας συνεχώς φάουλ  κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά, αφού οι παίκτες του ΓΑΣ έχασαν αρκετές ελεύθερες βολές και επέτρεψαν στους γηπεδούχους  να πάει το ματς στο τελευταίο σουτ, όπου και αστόχησε, ο κορυφαίος για άλλη μια φορά σκόρερ  τους , Αθανασιάδης.
 Πάντως η διαφορά των δυο πόντων ήταν η μικρότερη που υπήρξε από την αρχή του αγώνα  μιας και ο ΓΑΣ έλεγχε συνεχώς την έκβαση του ματς, και θα μπορούσε να κερδίσει ευκολότερα αν  οι παίχτες του ήταν  πιο εύστοχοι στις βολές.

Δεκάλεπτα: 16-24, 31-40, 46-57, 71-73
Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 9, Μπόζης 3 (1), Μαρκόπουλος 1, Ιωαννίδης 2, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 23 (3), Αργυρίου, Χαριζάνης 11 (2), Μυζίου 9 (1), Ζαρωτιάδης 13.
ΓΑΣ Κομοτηνής  (Λεμονίδης): Σκεμπή 12, Αθανασίου, Π. Καραμπέκης, Χατζηδημητρίου 25 (4), Καναράς 6 (1), Σιμάκης 12, Καλατζής 10 (2), Βελή 6, Χαλήλ 2.