ΑΕ Κομοτηνης – Αστερας Κομοτηνης 76-69 (+Gallery & Video)

Ρεπορτάζ φωτογραφίες και δηλώσεις απο το παιχνίδι της ΑΕ Κομοτηνής με τον Αστέρα Καβάλας για την 4η αγωνιστική της Γ΄ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε το τμήμα μπάσκετ της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής, καθώς επικράτησε με 76-69 του Αστέρα Καβάλας.
Για άλλο ένα παιχνίδι της ΑΕ Κομοτηνής το κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής ήταν κατάμεστο ενώ την παράσταση έκλεψαν οι cheerleaders της ομάδας που παρουσίασαν όμορφα χορευτικά στην ανάπαυλα αλλά και στα time out.

Αγωνιστικά η  ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου, αγωνίστηκε με πολλά προβλήματα καθώς δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Βάκρινος, Σταματέλος με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να παραταχθεί με μικρό rotation.
 Παρόλα αυτά η ομάδα μας έλεγχε από την αρχή της αναμέτρησης τον ρυθμό και θα μπορούσε να καθαρίσει πιο γρήγορα το παιχνίδι αν έλειπαν οι επιπολαιότητες ανά διαστήματα

Η ΑΕ Κομοτηνής είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Κομοτηνής να συνεχίζει να κρατάει διαφορές γύρω στους έξι πόντους και να πηγαίνει στο ημίχρονο στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-37, ενώ είχε φτάσει να προηγείται και με 14 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με 63-49, όμως με σερί 0-8 ο Αστέρας μείωσε σε 63-57, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε και παρότι η ομάδα της Καβάλας προσπάθησε να απειλήσει η ΑΕ Κομοτηνής έβρισκε λύσεις, φτάνοντας στο τελικό 76-69.

Δεκάλεπτα: 18-13, 43-37, 63-57, 76-69
Διαιτητές: Εκίζογλου-Λαδάς
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σαρημπαλίδης, Χονδρόπουλος 15 (3), Βακρινός, Λεχούδης 23 (3), Βαχαρίδης 1, Κουτσοβασίλης 7, Δ. Καραμπέκης 15 (1), Παλλάκης 15, Λέφης.
Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 10 (2), Μπόζης 6 (1), Μαρκόπουλος 11, Μαραβέγιας, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 18 (1), Χαριζάνης 7, Μυζίου 9 (1), Ζαρωτιάδης 8, Μυτικόπουλος.