Α.Ε. Κομοτηνης – Ελευθερουπολη 76-78 (+Gallery)

Φωτο-ρεπορτάζ από το παιχνίδι της ΑΕ Κομοτηνής με τον Γ.Σ. Ελευθερούπολης για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής.

Την ήττα γνώρισε η ΑΕ Κομοτηνής στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής από την  Ελευθερούπολη με σκορ 76-78 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής.
Η ΑΕ Κομοτηνής φαινόταν ότι έλεγχε το παιχνίδι  και από το πρώτο δεκάλεπτο διατηρούσε το προβάδισμα και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα  του Θέμη Κουκοβίνου να  είναι μπροστά στο σκορ με 41-32.
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕ Κομοτηνής κατάφερε και έφτασε την διαφορά στους 15 πόντους (51-36) ωστόσο με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 9 πόντους και το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου έγραφε 57-49.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες της Ελευθερούπολης τα έδωσαν όλα και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά 43 δευτερόλεπτα  πριν το τέλος στον έναν πόντο (75-74).
Στην επόμενη επίθεση για την ομάδα της Κομοτηνής σε προσπάθεια για καλάθι του Χονδρόπουλου έγινε φάουλ χωρίς τους διαιτητές να δείχνουν κάτι και στην συνέχεια ο Κουτσοβασίλης σε εσκεμμένο φάουλ και έτσι οι φιλοξενούμενοι με βολές 15 δευτερόλεπτα  πριν το τέλος πήραν το προβάδισμα   και την νίκη με σκορ 76-78.

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-32, 57-49, 76-78
Διαιτητές: Κουκουλεκίδης-Γρεκός
ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 13 (2), Χονδρόπουλος 7 (1), Κουτσοβασίλης 19 (1), Σιμάκης 4, Βακρινός, Χατζηπαυλίδης 5, Θεοδωρίδης 2, Χατζηδημητρίου 3, Βαχαρίδης 7 (1), Τελούδης 16 (2), Τερζίδης.
ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Παπαζούδης, Ανίσογλου, Καρατσομπάνης 16, Ρότσας 33 (6), Μακρής, Αδαμόπουλος 23, Αμπεριάδης 4, Λαζαρίδης, Πανδής 2.