Υπεκυψε στην ανωτεροτητα του Μακεδονικου η ΑΕ Κομοτηνης

Α.Ε. Κομοτηνής - Μακεδονικός 60-79 (+Video & Gallery)

Την Κυριακή στις 6 το απόγευμα διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής ο αγώνας της ΑΕ Κομοτηνής με αντίπαλο τον Μακεδονικό για την 4η αγωνιστική της Γ' εθνικής μπάσκετ.

Το γήπεδο ήταν κατάμεστο από φιλάθλους της ομάδας της πόλης μας που θέλησαν να στηρίξουν τους παίκτες με την φωνή τους σε ένα παιχνίδι με δύσκολο αντίπαλο με μεγάλη ιστορία στο χώρο της καλαθοσφαίρισης.
Ενώ ξεχωριστή ατμόσφαιρα δημιούργησαν και οι cheerleaders που έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης.
 Οι Θεσσαλονικείς επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί και έφυγαν με το διπλό με σκορ 60-79 πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς.
Από την άλλη η ομάδα της Κομοτηνής υποχρεώθηκε στην τρίτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 1ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους στο 8' με το σκορ στο 5-16
και έκλεισε με σκορ 9-18.

Η 2η περίοδος ήταν πιο παραγωγική επιθετικά και για τις δύο ομάδες .
Η ΑΕ Κομοτηνής πλησίασε ακόμα και στους 6 για το 18-24 όμως ο Μακεδονικός με επιθετικά ατού τους Ντισλή και Κουντουραντζόγλου βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 26-42.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής δεν κατάφερε να κάνει μια αντεπίθεση ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και με την επίθεση με pick 'n' roll να μην αποφέρει καρπούς είδε τη διαφορά να φτάνει αρχικά στους 20 πόντους στο 23' και στους 25 στο 26' με το σκορ να είναι 29-54.Η περίοδος έληξε με 37-61.

Η διαφορά συνέχισε να κινείται γύρω στους 25 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια του 4ου δεκαλέπτου με το τελικό σκορ να είναι 60-79.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18, 26-42, 37-61, 60-79
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Χατζηχαρίσης

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ:(Στοάκης)Μαγουλάς 5(1), Παπαδόπουλος, Καραμανλής 3(1), Βάκρινος 8(1), Φωτακάκης, Κυφωνίδης 18(1),Κουτσοβασίλης 2,Χρήστου 2,Λαγογιάννης ,Βαχαρίδης 9(1),Σπέντζος 6(1), Θεοδωρίδης 7

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ(Μύθου)Παπαγρηγορίου 1, Κοντσές, Ντισλής 24(2) ,Κουντουραντζογλου 22(1), Βούλγαρης 11,Μπαρζού 2, Χαλάτσης 11, Κομμάτας,Πηλακούτας, Λυχριδάς, Κασούρας 8, Μαργαρίτης