Β Εθνικη: Ηττα «μαχαιρια» του ΓΑΣ Κομοτηνη

Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Πολύγυρο και δυσκολεύει πολύ η μάχη της παραμονής

Μία ακόμα ήττα στα σημεία γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή από τον Πολύγυρο με 62-56 και πλέον η υπόθεση παραμονή στη Β΄ Εθνική φαντάζει πολύ δύσκολη. Η ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη για τρία δεκάλεπτα είχε τα ηνία στο σκορ, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέμεινε από επιθετικές λύσεις με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εκπληκτικά για την ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη, που με «αιχμή» του δόρατος τον Περρή πήρε προβάδισμα 9 πόντων (14-5), με τους φιλοξενούμενους να «ροκανίζουν» τη διαφορά και να φτάνουν στο -2 (17-15). Με όπλο την άμυνα και με αστείρευτη ενέργεια, ο ΓΑΣ προηγήθηκε εκ νέου με 24-15 (13΄), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να ξεφύγει ποτέ το σκορ με μπροστάρη τον πολύπειρο σέντερ Ρίζο Καντάρκο. Το τρίποντο του Βαφειάδη διαμόρφωσε το 33-32 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 32΄ (44-46) ωστόσο ο ΓΑΣ έβγαλε αντίδραση και με βολές του Καδήρ έκανε το 50-49.

Εκεί οι παίχτες του Φωτεινάκη υπέστησαν black out και με μπροστάρη τον Χαλάτση, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 6 πόντους (50-56) με ένα σερί 0-7. Το γκολ φάουλ του Παπανδρεόπουλου έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση, αλλά στη συνέχεια δύο άστοχες προσπάθειες των Καδήρ και Παπανδρεόπουλου έφεραν σε δυσχερή θέση τον ΓΑΣ Κομοτηνή, που βρέθηκε πίσω με 53-58.  Ο Κουτσοβασίλης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς με τρίποντο μείωσε σε 56-58 (12’’ πριν το τέλος).

Εκεί όμως η αμυντική αδράνεια έδωσε τη δυνατότητα στον Καρασίμο να πετύχει εύκολο λέι απ και εν συνεχεία ο Καντάρκος έκλεψε και διαμόρφωσε το τελικό 56-62.