Τα κοριτσια του 2ου ΓΕΛ νικητριες στον τελικο βολει του μαθητικου πρωταθλημα λυκειων

Έχασε στα πέναλτι το κύπελο η ομάδα ποδοσφαίρου αγοριών του σχολείου

Στον τελικό πετοσφαίρισης κοριτσιών του μαθητικού πρωταθλήματος λυκείων που διεξήχθη στο κλειστό δημοτικό γυμναστήριο Κομοτηνής την Πέμπτη 2 Μαρτίου 2023 ανάμεσα στο 2ο Γενικό Λύκειο και το 1ο Γενικό Λύκειο, νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του 2ου Γενικού Λυκείου με 2-0 σετ (25-9, 25-13), κατακτώντας το 2ο κύπελλο τη φετινή σχολική χρονιά στα μαθητικά πρωταθλήματα λυκείων, μετά το αντίστοιχο στην καλαθοσφαίριση αγοριών. Υπεύθυνη καθηγήτρια για το 2ο Λύκειο ήταν η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής Αφεντούλη Νίκη.

Την επόμενη μέρα, Παρασκευή 3 Μαρτίου,  η ομάδα των αγοριών ηττήθηκε στον τελικό, που διεξήχθη στο ΔΑΚ Κομοτηνής, σε έναν βαρύ – λόγω βροχής –  αγωνιστικό χώρο με τελικό σκορ 7-6 στα πέναλτι (στην κανονική διάρκεια το σκορ έληξε ισόπαλο 1-1) και κατέκτησε τη 2η θέση στον νομό. Συνεπώς, λόγω ατυχών λεπτομερειών (διαδικασία των πέναλτι) το σχολείο  δεν κατάφερε να κατακτήσει και 3ο κύπελλο στα φετινά μαθητικά πρωταθλήματα λυκείων. Υπεύθυνη καθηγήτρια για το 2ο Λύκειο ήταν η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής Γκράνα Χρυσή.