Στο Παγκοσμιο Πρωταθλημα παρα Κολυμβησης εδωσε το παρων ο Ηροδικος

Συμμετείχαν οι αθλητές, Δημήτρης Καρυπίδης και Νίκος Κοντού

Με δύο αθλητές συμμετείχε και φέτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρά Κολύμβησης 2023 που πραγματοποιήθηκε από τις 31 Ιουλίου μέχρι και τις 6 Αυγούστου στο Manchester και συγκεκριμένα στο Aquatics Centre της πόλης, ο Αθλητικός Σύλλογος «Ηρόδικος».

Ειδικότερα συμμετείχαν οι αθλητές  Δημήτρης Καρυπίδης και Νίκος Κοντού.

Ο πρώτος συμμετείχε στo άθλημα 200μ. ελεύθερο και 100μ. ύπτιο στη κατηγορία του (S1) όπου στα δύο αυτά αγωνίσματα κατέκτησε τη 5η θέση με χρόνο 6:20.74 και 3:04.90 αντίστοιχα. Δυστυχώς ,λόγω αδιαθεσίας δεν πήρε μέρος στο τελικό 50μ και δεν αγωνίστηκε.

Ο Νίκος Κοντού, συμμετείχε στο αγώνισμα 50μ. ύπτιο στη κατηγορία του (S1)και  κατέλαβε τη 5η θέση με χρόνο 1:51.36 πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Ένα τεράστιο συγχαρητήρια στους αθλητές του συλλόγου καθώς τερμάτισαν στη 5η θέση στο κόσμο στα αγωνίσματά τους και στη κατηγορίας τους S1.

«Συνεχίζουμε κατακτώντας τη κορυφή με τη συμμετοχή των αθλητών μας στους Παραολυμπιακούς του Παρισιού 2024» αναφέρει ο Σύλλογος σε ανακοίνωσή του.