Σοβαρευτηκε στο δευτερο δεκαλεπτο και νικησε

ΓΑΣ Κομοτηνή – ΒΑΟ 82-66

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή παρά το κακό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο που έφτανε να χάνει μέχρι και 15 πόντους, κατάφερε στη δεύτερη περίοδο να μειώσει στον πόντο τη διαφορά και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε ρυθμό και λύσεις από το τρίποντο και με όπλο την άμυνα έφτασε στη νίκη με σκορ 82-66.

Το φιλμ του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι ρίχνοντας στο καναβάτσο τον ΓΑΣ από νωρίς καθώς έφτασαν να προηγούνται μέχρι και 15 πόντους κυρίως με λύσεις από τρίποντο και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 17-29.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΓΑΣ άρχισε την αντεπίθεση, βελτίωσε κατά πολύ την άμυνα του και με σωστές επιλογές στην επίθεση μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο με το σκορ ημιχρόνου να είναι 37-38.

Οι φωνές του Κώστα Ντίνα στην ανάπαυλα αφύπνισαν τους παίχτες τους ΓΑΣ που σχετικά άνετα και γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν σε διψήφιο νούμερο την διαφορά και ο φωτεινός πίνακας στο τέλος της περιόδου έγραφε 61-50.

Ίδιο το σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον προπονητή του ΓΑΣ Κώστα Ντίνα να δίνει συμμετοχή σε όλους τους παίχτες που ήταν στον πάγκο.
Τελικό αποτέλεσμα 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 37-38, 61-50, 82-66.
Διαιτητές: Κατρακάρης (Ανατολικής Μακεδονίας), Κολοκυθάς (Θράκης)

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Αθανασίου 3 (1), Πασχαλινόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Μπούντας 4, Καραμπέκης 14, Μαγκώνης 14 (1), Μπεκρής 20 (4), Καλαντζής 19 (3), Πίτατζης, Στασινόπουλος 4, Χαλίλ 4.

ΒΑΟ (Κατσής): Τσιόγκας, Παρασκευάς 4, Λεπτοκαρύδης 18 (2), Γαλανίδης 13 (2), Παπαβασιλείου 16 (4), Ζησόπουλος, Δέλας 11, Γεωργιάδης, Γρηγοριάδης 4.