Final Four Πρωταθλήματος Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο το Final Four του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με την συμμετοχή του Πανσερραϊκού, του Αρίωνα Ξάνθης, της Θύελλας Φερών και του Αστέρα Καβάλας.

Ο μεγάλος τελικός

Πανσερραϊκός – Αστέρα Καβάλας 75-83 (67-67 κ.α.)

Πρωταθλητής μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό αναδείχθηκε ο Αστέρας Καβάλας που κέρδισε τον Πανσερραϊκό στην παράταση με 75-83 σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε να προηγείται με 8-14.
Ο Πανσερραϊκός μείωσε τη διαφορά και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε 13-16 υπέρ των Καβαλιωτών.
Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός με 5 συνεχόμενους πόντους του Λιάπη πέρασε στο 11:10 μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ με 18-16.

Στο 13 ο Αστέρας ξαναπήρε προβάδισμα 18-23 αλλά ο Πανσερραϊκός με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα αύξησε τη διαφορά μέχρι και 11 πόντους (43-32) για να τελειώσει το 2ο δεκάλεπτο υπέρ των Σερραίων με 43-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο με ένα σερί 11-0 ο Αστέρας θα πάρει ξανά προβάδισμα στο 25΄με 43-45.
Στο 30΄μάλιστα οι παίκτες του Αστέρα θα αυξήσου την διαφορά στους 10 πόντους 50-60 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.
Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός τα έδωσε όλα για όλα και κατάφερε να μειώσει στο 39΄σε δύο πόντους με βολές του Καρνάβα.
Στην επόμενη επίθεση οι παίχτες του Αστέρα έκαναν λάθος και 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ροΐδης για τους Σερραίους θα κάνει το 67-67 και θα στείλει το ματς στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο η ομάδα της Καβάλας με σερί 7-0 θα προηγηθεί με 71-78. Μια διαφορά που την κράτησε μέχρι το τέλος παρά την προσπάθεια των παιχτών του Πανσερραϊκού. Έτσι ο Αστέρας Καβάλας με σκορ 75-83 αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του πρωταθλητής ΕΚΑΣΑΜΑΘ και επιστρέφει στην Γ΄εθνική μετά από 21 χρόνια.

Δεκάλεπτα: 13-16. 43-34 (ημίχρονο), 50-60, 67-67 (κ.α.), 75-83 (παράταση)
Διαιτητές: Μπήτης, Ξενικάκης

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Παπαγεωργίου, Ιακωβίδης 12 (1), Χατζής, Μωϋσίδης 5, Σιδερίδης 13 (2), Λιάπης 5 (1), Μπουτάκογλου 5, Ιωαννίδης, Χατζηανδρέου 3, Γιαβρόπουλος 8 (1), Ροΐδης 2, Καρνάβας 22.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 17 (3), Μαραβέγιας, Μπόζης 1, Μαρκόπουλος 4, Ζωτίδης, Μουσίκας, Αθανασιάδης 30 (3), Παπαδόπουλος 15 (1), Μύζιου 5, Μπακιρτζής 9 (1), Καγιάς, Μυτικόπουλος 2.

Ο μικρός τελικός

Αρίων Ξάνθης – Θύελλα Φερών 53-46

Στον μικρό τελικό ο Αρίων Ξάνθης κατέκτησε την τρίτη θέση επικρατώντας της Θύελλας Φερών με 53-46.

Η ομάδα της Ξάνθης στα πρώτα 5 λεπτά ήταν πίσω στο σκορ 2-11 αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 28-1
Στο 16΄πήρε κεφάλι στο σκορ με 33-17 και από τότε δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των Φερών μείωσε στο καλάθι (37-35) ωστόσο δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση του Αρίωνα και έτσι η ομάδα της Ξάνθης με σκορ 53-46 κατέκτησε την τρίτη θέση του Final 4.

Δεκάλεπτα: 13-16, 33-23, 43-38, 53-46

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντούρας

Αρίων Ξάνθης: Νυμφόπουλος 7, Κλωναράς 11 (3), Ανδρέου 2, Αμοιράς, Παϊτάρης, Αμπεριάδης 2, Νταβουλτζόπουλος 16, Μπουτσακτσή, Λιβησιανος 8, Καλεάδης, Φώτης, Πλατανίτης 7.
Θύελλα Φερρών: Αγγελακάκης 2, Χαραλαμπίδης Παπάζογλου, Δαβουδάνης 10, Μπιριντζής, Μόκαλης 8, Καραμπεάζης 9, Μουρτσινούδης Γεωρ. Μιχαήλ 2, Σονωβίδης 5 (1), Μπερμπέρης 6, Μουρτσινούδης Γρ. Μιχαήλ 4, Μαραγκός.

Οι ημιτελικοί

Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 68-57

Στον πρώτο ημιτελικό ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Αρίωνα Ξάνθης με 68-57 περνώντας στον τελικό της Κυριακής.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Σερρών εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παιχτών του Αρίωνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Δεκάλεπτα: 18-16, 31-32 (ημίχρονο), 50-48, 68-57 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Ξενικάκης, Παπαγερίδης

Πανσεραϊκός (Ρούλης): Παπαγεωργίου 8 (1), Ιακωβίδης 19 (3), Χατζής, Μωϋσίδης, Σιδερίδης 3 (1), Λιάπης 5, Μπουτάκογλου 4, Ιωαννίδης, Χατζηανδρέου 2, Γιαβρόπουλος 7 (1), Ροΐδης 4 (1), Καρναβάς 16

Αρίων Ξάνθης (Παπαδόπουλος-Αρβανιτίδης): Νυμφόπουλος 3, Κλωναράς 2, Ανδρεόυ 7, Αμοιράς, Παϊτάρης 3 (1), Αμπεριάδης 10 (1), Νταβουλτζόπουλος 8, Μπουτσακτσή, Λιβησιανος 15 (1), Καλεάδης 1, Φώτης, Πλατανίτης 8 (1).

Θύελλα Φερών – Αστέρας Καβάλας 60-67

Στον δεύτερο ημιτελικό ο Αστέρας Καβάλας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κερδίζοντας αν και δύσκολα την Θύελλα Φερών με 67-60.

Η ομάδα της Καβάλας ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ ωστόσο η Θύελλα δεν άφησε τους Καβαλιώτες να αυξήσουν σε μεγάλα επίπεδα τη διαφορά.

Η ομάδα των Φερών έκανε μία προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι ο Ηρακλής Καβάλας πέρασε στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 7-15, 28-33 (ημίχρονο), 44-49, 60-67 (τελικό αποτέλεσμα)
Διαιτητές: Μπήτης, Ντούρας

Θύελλα Φερρών (Παπαδόπουλος): Αγγελακάκης 5 (1), Χαραλαμπίδης 6, Δαπουδάνης, Δαβουδάνης 14 (1), Μπιριντζής, Μόκαλης 10, Καραμπεάζης 2, Μαραγκός, Σονωβίδης, Μπερμέπρης 18 (1), Μουρτσινούδης Γρ. Μιχαήλ 5, Μουρτσινούδης Γεωρ. Μιχαήλ

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 3, Μπόζης 2, Μαραβέγιας, Μαρκόπουλος, Ζωτίδης, Μουσίκας, Αθανασιάδης 32 (5), Παπαδόπουλος 17 (2), Μύζιου 9, Μπακιρτζής 2 Καγιάς, Μυτικόπουλος