Προκριση στην επομενη φαση του κυπελλου Ελλαδος για την ΑΕ Κομοτηνης

Επικράτησε της Ένωσης Τούμπας στο τάι μπρέικ

Σπουδαία πρόκριση στην έδρα της Ένωσης Τούμπας πήρε η ΑΕ Κομοτηνής για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, στο τάι μπρείκ σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα και με τεράστια θέληση για νίκη από τις δύο ομάδες.

Οι «Κιτρινόμαυροι» που αγωνίστηκαν χωρίς τις μεταγραφές τους Νίκο Σκαρλατίδη και Ηρακλή Πάντσιο και με λίμπερο τον Αλεξανδρο Πετρίδη, είδαν τους γηπεδούχος να μπαίνουν εξαιρετικά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 με 25-22.

Η ΑΕ Κομοτηνής έβγαλε αντίδραση, κατακτώντας άνετα τα δυο σετ με 19-25 και 16-25. Η Ένωση Τούμπας έπαιξε το τελευταίο της χαρτί στο τέταρτο σετ και δικαιώθηκε, κατακτώντας το με 26-24. Το σετ είχε μεγάλο σασπενς οι Τουμπιώτες προηγήθηκαν 9-5, η Κομοτηνή ισοφάρισε 9-9, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 15-10 και 22-19. Εκεί η ΑΕΚ αντέδρασε 22-22, το ματς πήγε πόντο-πόντο με το τελικό 26-24 να στέλνει τις ομάδες στο ταί μπρεικ.

Στο κρίσιμο πέμπτο σετ, οι αθλητές του Ηλία Κρεούζη  πήγαν να «αυτοκτονήσουν» αφού το 4-8 και το 6-9 έγινε 12-11, αλλά με ένα σερί  0-4, οι Θρακιώτες έκαναν το 2-3 με 12-15 παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πλέον, η ΑΕ Κομοτηνής θα μάθει τον επόμενο αντίπαλο της στην κλήρωση της Παρασκευής.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 16-25, 26-24, 12-15

AE KOMOTHNHΣ (Ηλίας Κρεούζης): Ανδρεάδης, Ματέους, Κυριακίδης, Παπάζογλου, Ζαϊμης, Γκόνας/ Πετρίδης (Λ), Άρμπυρος, Χατζόπουλος