Προελαυνει στην Α2 ο Ηροδικος

Επικράτησε και της Καβάλας με 59-41

Το 6/6 έκανε ο Ηρόδικος καθώς επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου της Καβάλας με 59-41 μένοντας στην κορυφή της Α2 του πρωταθλήματος της ΟΣΕΚΑ.

Η ομάδα του Βάιου Γιώρα παρουσιάστηκε σοβαρή από το ξεκίνημα της αναμέτρησης παίρνοντας τα ηνία στο σκορ και διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους. Αξίζει να σημειωθεί πως στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 28 πόντους αλλά οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση της ομάδας της Κομοτηνής, μειώνοντας στο τελικό 59-41.

Επόμενος σταθμός για την ομάδα της Κομοτηνής είναι η Θεσσαλονίκη απέναντι στην ιστορική ομάδα της ΧΑΝΘ

Ηροδικος – Καβάλα: 59 – 41  (37 – 9)

Δεκάλεπτα: 18 – 5, 19 – 4, 16 – 9, 6 – 23

Ηρόδικος: (Γιώρας) Μιμίκος 13π, Γκατζή Χασάν 10π, Τσικουρέλης 2π, Λεχούδης 14π, Παπαδόπουλος 14π, Χουσεΐν Νιχάτ, Σαπρανίδης 6π, Αβραμιδης.

Καβάλα: (Αϊβαζίδης) Βρασίδας 2π, Σαουλίδης 17π (1τρ), Χατζησάββας 6π, Δομβριδης 7π, Αϊβαζίδης, Μασμανίδης 9π.