«Προδοθηκε» απο την απειρια ο ΓΑΣ Κομοτηνη

Ηττήθηκε από τον Πολύγυρο με 59-47

Την ήττα με 59-47 από τον Πολύγυρο γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στο πλαίσιο της 6η αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής με το παιχνίδι να κρίνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Κομοτηνής έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +2 (27-29), με όπλο την πολύ δυνατή άμυνα που κράτησε αρκετά χαμηλά τους γηπεδούχους. Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε και η τρίτη περίοδος με εναλλαγές στο σκορ και το 40-39 να κλείνει την 3η περίοδο.

Στο φινάλε οι γηπεδούχοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό επιθετικά και με τους επι μέρους 19-8 κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά και να κερδίσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Σε ακόμα μία αναμέτρηση ο ΓΑΣ προδόθηκε από την απειρία του καθώς στο φινάλε η ομάδα «βραχυκύκλωσε» πετώντας στον κάλαθο των αχρήστων την εξαιρετική εικόνα των 3 πρώτων δεκαλέπτων.

Κέρδος η εμφάνιση του Αναστάση Μπορμπίδη, που σημείωσε 8 πόντους με 2 τρίποντα ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπανδρεόπουλος με 10. Από την πλευρά των νικητών ο Πιπιλιάρης σημείωσε 16 πόντους ενώ ο Λεπτοκαρίδης είχε 13 πόντους με 2 τρίποντα.

Το τζάμπολ της αναμέτρησης στον Πολύγυρο

Δεκάλεπτα: 12-12, 27-29 (ημίχρονο), 40-39, 59-47 (τελικό)

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ (Τσούρμας-Καπλανίδης): Λεπτοκαρίδης 13(2), Πιπιλιάρης 16(1), Χαλάτσης, Βαφειάδης 13(1), Κουτουξίδης 13(2), Καρασίμος 4, Καντάρκος, Κατιρτζίδης, Γούτας, Ντινάκης, Μπόλδογλου.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Καρκατσέλης, Κάφκε 8, Μπορμπίδης 8(2), Κιατίπ 1, Παπανδρεόπουλος 10(1), Μαλανδρής 5, Ζεκεριέ 7(1), Ναλμπάντης 1, Γκιουζελίδης 1, Χαλήλ 6.