Pre League: Ζωντανη στη μαχη της παραμονης η ΑΕ Κομοτηνης

Επικράτησε στο τάι μπρέικ του Άρη μετά από 2,5 ώρες αγώνα και πλέον πάει στη Θεσσαλονίκη για τη μεγάλη ανατροπή

Μετά από έναν αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς, η ΑΕ Κομοτηνής επικράτησε με 3-2 του Άρη και έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής στην Pre League. Πλέον όλα θα κριθούν το μεσημέρι της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη με την ομάδα που επικρατεί να μένει στην 2η κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ.

Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε 2-0 σετ, έφτασε κοντά στο 3-1, αλλά τελικά επικράτησε στο συναρπαστικό ται μπρεικ με 3-2 και το μεσημέρι την Κυριακής θα παίξει τα ρεστα της για την παραμονή στην Μίκρα Θεσσαλονίκης κόντρα στον απογοητευτικό και φέτος Άρη που ξεκίνησε με άλλα όνειρα την σεζόν αλλά πλέον βρίσκεται έναν αγώνα πριν την Α2.

Ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός με τους Θρακιώτες σε ήττα να αποχαιρετούν την κατηγορία και έτσι το πρώτο σετ ήταν συγκλονιστικό με διάρκεια κοντά στα 3 τέταρτα και την Κομοτηνή να επικρατεί του Άρη με 31-29 με τις δυο ομάδες να έχουν ευκαιρίες και σετ μπολ ώστε να το κατακτήσουν.

Το 2ο και 3ο σετ ήταν πανομοιότυπα με τις δυο ομάδες να παίρνουν από την αρχή προβάδισμα και την Κομοτηνή να κάνει το 2-0 με 25-20 και τον Άρη βελτιωμένο να μειώνει σε 2-1 με 16-25.

Στο τέταρτο σετ η Κομοτηνή πήγε να κάνει την ανατροπή και να «κλέψει» το σετ αν και δεν τα κατάφερε. Ο Αρης προηγήθηκε 10-15 και 17-21, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 21-21 και πέρασε μπροστα με σερί 3-0 σε 24-23 έχοντας δυο ματς μπολ. Εκεί όμως ο Άρης με κορυφαίο το Μπρουνέτ με δικό του σερί 0-3 πήρε το σετ 25-27 και την ευκαιρία να πάει για την ολική ανατροπή. Αλλά δεν τα κατάφερε…

Και το ται μπρεικ ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, το 6-4 να γίνεται 6-7 για τον Άρη, 10-9 για την Κομοτηνή και 11-12 πάλι για τον Άρη. Εκεί όμως μίλησε η έδρα και παρά το άγχος η ΑΕΚ πήρε το ματς με 15-13 και 3-2 και έδωσε παράταση στην αγωνία για τις δυο ομάδες.

Αξίζει να σημειωθεί πως το κλειστό του γυμναστήριο του 2ου Λυκείου είχε τρομερό παλμό και ο κόσμος πραγματικά αποτέλεσε τον 7ο παίχτη για την ομάδα του Ηλία Κρεούζη.

Τα σετ: 3-2 (31-29, 25-20, 16-25, 25-27, 15-13)