Pre League: Πρωτη νικη για τον Αθλο Ορεστιαδας στα μπαραζ ανοδου

Ζωντανή στη μάχη της ανόδου η ομάδα της Ορεστιάδας

Με 3-2 σετ του Κέρκη Σάμου εντός έδρας επικράτησε ο Άθλος Ορεστιάδας στην 2η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου για την Α1. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα στην Καλαμάτα, ο Άθλος παίρνει 2 βαθμούς σήμερα κόντρα στην Σάμο.

Οι νησιώτες πήραν δύο φορές προβάδισμα στα σετ, αλλά και τις δύο οι Εβρίτες είχαν την απάντηση, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Άθλος είχε χτίσει μία σημαντική διαφορά (12-8), αλλά η Σάμος επέστρεψε και μείωσε σε 12-11. Ο Ριζόπουλος έκανε το 13-11, αλλά με χαμένο του σερβίς στην συνέχεια έγινε το 13-12 και μετά το 13-13. Με καρφί του Γουίλσον έγινε το 14-13, ενώ μετά από σερβίς του Αλεξάκη και λάθος του Κέρκη ο Άθλος πήρε το σετ με 15-13 και μαζί τη νίκη.

Τα σετ: 18-25, 25-21, 16-25, 25-18, 15-13