Pre League: Νεα ηττα για την ΑΕ Κομοτηνης

Πλήρωσε τα κενά διαστήματα και έχασε με 0-3 από τον Πιερικό

Νέα ήττα γνώρισε η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής από τον Πιερικό για την 5η αγωνιστική των Play Out της Pre League. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη για άλλη μία φορά είχε κενά διαστήματα σε κάθε σετ με αποτέλεσμα να έρθει η καθαρή ήττα με 0-3.

Οι Κατερινιώτες μπήκαν εξαιρετικό στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 7-12, και παρότι η ΑΕ Κομοτηνής μείωσε σε 16-19, τα λάθη από πλευράς των γηπεδούχων και η αποτελεσματικότητα του Πιερικού έκαναν το 0-1 με 16-25.

Το δεύτερο σετ είχε το χαρακτήρα ντέρμπι και για τις δύο ομάδες. Ο Πιερικός προηγήθηκε με ένα 4-9, δείχνοντας να έχει βρεί καλό ρυθμό, αλλά η ΑΕ Κομοτηνής ισοφάρισε σε 10-10 και πέτυχε και το προσπέρασμα με 11-10. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 22-22, όπου ο Πιερικός έκανε το 22-23 και το 22-24, με την ΑΕ Κομοτηνής να μειώνει σε 23-24, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 με 23-25.

Παρότι πίσω στο σκορ με 0-2 σετ, η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε πολύ καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 7-4, αλλά γρήγορα ο Πιερικός μείωσε τη διαφορά και προσπέρασε με 10-11, ενώ διεύρυνε τη διαφορά στο 15-18, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ, κάνοντας έτσι το 0-3, με 19-25.

Με την ήττα αυτή η ΑΕ Κομοτηνής δυσχεραίνει η θέση της ΑΕΚ στη μάχη της παραμονής ενώ αντίθετα ο Πιερικός δείχνει να κλειδώνει την παραμονή στην κατηγορία.

Τα σετ: 16-25, 23-25, 19-25

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Xoσέλο, Ματέους, Σκαρλατίδης, Γκόνας, Κυριακίδης, Ζαϊμης / Πάντσιος (λ), Πετρίδης (λ), Παπάζογλου, Άρμπυρος, Δουκίδης, Χατζόπουλος

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ (-): Δημητριάδης, Ντος Σάντος, Χήρας, Τσαλικιάν, Λαμπρινός, Γρηγοριάδης / Παπαδημητρίου (λ), Σαμαλής, Γερομίχαλος, Μούρτζιος.