Pre League: Ηττα και απο τον Αιγιαλεων για την ΑΕ Κομοτηνης

Δεν πέρασε το τεστ πριν τα Play Out

Δεν τα κατάφερε η ΑΕ Κομοτηνής απέναντι στον Αιγιαλέων, αντίπαλο τον οποίο πιθανότατα να πετύχει στα play out παραμονής, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Μια αναμέτρηση χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον για την ΑΕ Κομοτηνής αλλά σημαντικός για τον Αιγιαλέων, με τις δύο ομάδες να ξεκινάνε πολύ καλά στο πρώτο σετ και να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι και το τέλους του σετ. Η ΑΕ Κομοτηνής παρότι προηγήθηκε με 24-23, έχασε το προβάδισμα αλλά και το σετ με 24-26, με τον Αιγιαλέων να ανοίγει το σκορ με 0-1.

Έχοντας πάρει το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξαιρετικά στο δεύτερο σετ και με φοβερό ρυθμό στην επίθεση και στο σερβίς κατάφεραν να πάρουν διαφορά με 6-12. Ο Αιγιαλέων δεν σταμάτησε σε κανένα σημείο, με την ΑΕ Κομοτηνής να μην βρίσκει αντίδοτο και έτσι το 0-2 έγινε με 15-25.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έβγαλε σημαντική αντίδραση στο τρίτο σετ, με αποτέλεσμα να πατήσει καλύτερα στην αρχή και να προηγηθεί με 13-11 και 15-11. Η ομάδα από την Πελοπόννησο μάζεψε τη διαφορά στο 18-15, αλλά νέο ξέσπασμα της ΑΕ Κομοτηνής, έδωσε προβάδισμα με 21-17, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-2 με 25-21.

Η αντίδραση της ΑΕ Κομοτηνής δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Αιγιαλέων, αρκετά πιο συγκεντρωμένος και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 13-17 και 19-24, με την ΑΕ Κομοτηνής να αντιδρά να κάνει το 22-24, αλλά ο Αιγιαλέων τελείωσε την αναμέτρηση με επίθεση για το 22-25 και το 1-3.

Ο Αιγιαλέων έφτασε τους 17 βαθμούς, η ΑΕ Κομοτηνής παρέμεινε 5η, και περιμένει την τελευταία αγωνιστική να μάθει τον αντίπαλο της στα πλέι άουτ για το τελευταίο εισιτήριο σωτήριας.

Τα σετ: 24-26, 15-25, 25-21, 22-25

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Σκαρλατίδης, Κυριακίδης, Ζαΐμης, Ματέους, Χοσέλου, Άρμπυρος, Πάντσιος (λ)/ Πετρίδης (λ), Γκόνας, Παπάζογλου