Πηρε το ντερμπι της πολης το Δημοκριτειο

Επικράτησε του Αίαντα Κομοτηνής

Με τον ιδανικότερο τρόπο συνεχίστηκε η δράση για το Δημοκρίτειο, καθώς επικράτησε με 56-53 του Αίαντα Κομοτηνής στο ντέρμπι της πόλης στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η ομάδα του Φώτη Ζάντζα με όπλο την πιεστική της άμυνα «βραχυκύκλωσε» επιθετικά τον Αίαντα επιστρέφοντας στα ροζ φύλλα αγώνα.

Το Δημοκρίτειο είχε τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-14 με τον Αίαντα να παίρνει κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους φοιτητές τελικώς να προηγούνται με 29-26. Η ομάδα του Δημήτρη Οικονομίδη προηγήθηκε με το πέρας της τρίτης περιόδου με 36-39 για να φτάσουμε στο τελικό 56-53 σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.