Πηρε το ντερμπι και την δευτερη θεση ο ΠΑΟΚ Κοσμιου

ΠΑΟΚ Κοσμίου-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-0 (+Gallery)

Το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής για την Α' κατηγορία της ΕΠΣ Θράκης διεξήχθη το Σάββατο 2/12 στο γήπεδο του Κοσμίου ανάμεσα στον τοπικό ΠΑΟΚ και τον μέχρι πρότινος δεύτερο της βαθμολογίας Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου.
Αρκετοί φίλαθλοι παρακολούθησαν το παιχνίδι  παρά τον κακό καιρό που είχε μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον.    Η γηπεδούχος ομάδα μετά την νίκη με 1-0 επί της Ελπίδας Σαπών, πήρε το τρίποντο σε δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι με το ίδιο σκορ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
 Το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε στο 31' ο Χατζητουλούσης.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες με την ομάδα του Κοσμίου να είναι αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ παρότι έχασε από νωρίς το αστέρι της, Δανίδη, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αντικαταστάθηκε.
Το γκολ ήρθε στο 31' όταν σε χαμηλή σέντρα του Πότση από δεξιά ο Παπουτσίδης δεν μπόρεσε να μαζέψει την μπάλα με αποτέλεσμα ο Χατζητουλούσης που ακολουθούσε τη φάση να γράψει εύκολα το 1-0 .
Ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός ήταν τρελός με 2 κλασικές ευκαιρίες για κάθε ομάδα. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε μέχρι το 30' όμως μετά το 1-0 ξανανέβηκε ενώ υπήρχαν και πολλές εντάσεις ανάμεσα στους παίχτες των δύο ομάδων.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε σε καμία περίπτωση το ρυθμό και το ενδιαφέρον του πρώτου με τις λιγοστές ευκαιρίες να προέρχονται είτε από μακρινά σουτ είτε από στημένες φάσεις.
 Επιπλέον είχαμε και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα που ανάγκασαν τον κ. Κακουλίδη να βγάλει πολλές φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του.
 Έτσι φτάσαμε στο τελικό 1-0 που αφήνει χαρούμενους μόνο τους γηπεδούχους που με όπλο την καλή τους αμυντική λειτουργία πήραν μια σημαντική για την πορεία του πρωταθλήματος νίκη.

Το ρολόι της αναμέτρησης:
13' Σέντρα του Πότση παραλίγο αυτογκόλ για τους φιλοξενούμενους με την μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι.
15' του Δανίδη από δεξιά με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
18' Σέντρα σουτ του Παπαρούνα από τα αριστερά με τη μπάλα να περνάει από όλους αλλά με τον Βασιλείου να μην αιφνιδιάζεται και να διώχνει σε κόρνερ.
19' Λάθος του Μυστρίδη εκμεταλλεύτηκε ο Ογκουνσότο αλλά πλάσαρε άουτ στο τετ α τετ.
26' Σουτ του Γιαννακιτσίδη με την μπάλα να κοντράρει στον Ντεμιρτσίδη με τον Βασιλείου να αποκρούει ενστικτωδώς.
31' ΓΚΟΛ Σέντρα του Πότση χαμηλά και τραγικό λάθος του Παπουτσίδη, που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Χατζητουλούσης και έγραψε πολύ εύκολα το  1-0.
36' Σουτ του Ρουμπιέ μάζεψε με τη δεύτερη προσπάθεια ο Παπουτσίδης.
45+2' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από μεγάλη απόσταση του Γιαννακιτσίδη απέκρουσε ο Βασιλείου.
51' Μακρινό σουτ στην κίνηση του Αραμπατζή με την μπάλα να περνάει κόρνερ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
66' Σουτ του Παπαρούνα με το εξωτερικό από τα δεξιά με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.