ΟΣΕΚΑ: Ηττα απο την ανωτερη ΑΕΚ για τον Ηροδικο

Όνειρο ήταν και πάει η άνοδος στην Α1 για την ομάδα της Κομοτηνής

Την ήττα με σκορ 57-45 γνώρισε ο Ηρόδικος Κομοτηνής από την ΑΕΚ στο πλαίσιο του μπαράζ ανόδου κόντρα στην ΑΕΚ στο Κλειστό Κομοτηνής.

Η αποστολή για τους παίκτες του Βάιου Γιώρα ήταν εξ αρχής δύσκολη καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν μια ομάδα υψηλότερης κατηγορίας που έπαιζε την παραμονή της.

Η Ηρόδικος πάλεψε για ένα ημίχρονο μπροστά στον κόσμο του που γέμισε το Κλειστό και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 33-26 εις βάρος του.

Στην 3η περίοδο ωστόσο έμεινε από δυνάμεις, με την Ένωση να παίρνει διαφορές της τάξης των 20 πόντων, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση σωτηρία.

Ο Ηρόδικος ήταν ανώτερος στην 4η περίοδο, αλλά αυτό δεν έφτανε για να κάνει την ολική ανατροπή, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα στο κρισιμότερο ματς της σεζόν (μαζί με το Ηράκλειο στο Παλέ ντε Σπορ) και ηττήθηκε με 12 πόντους (57-45), παραμένοντας και την επόμενη σεζόν στον Βόρειο όμιλο της Α2 Ανδρών Μπάσκετ με Αμαξίδιο.