Ο ΓΑΣ νικητης στο ντερμπι της πολης

ΓΑΣ Κομοτηνή – ΑΕ Κομοτηνής 77-67

Στο μπασκετικό ντέρμπι της πόλης ο ΓΑΣ Κομοτηνή επικράτησε της ΑΕ Κομοτηνής με 77-67 για την 16η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄ εθνικής παρουσία περίπου 250 φίλων του μπάσκετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕ Κομοτηνής να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε έως και 9 πόντους για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-27.
Ο ΓΑΣ Κομοτηνή αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, βελτίωσε την άμυνα του και με σωστές επιλογές στην επίθεση πέρασε μπροστά και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 37-33.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ΑΕ Κομοτηνής μείωσε τη διαφορά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.
Μετά τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ο ΓΑΣ κυρίως με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των παιχτών της ΑΕ Κομοτηνής έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 59-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ προηγήθηκε μέχρι και 13 πόντους με την ΑΕ Κομοτηνής με ένα καλό σερί να μειώνει μέχρι τους επτά πόντους αλλά μέχρι εκεί. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ξαναπήρε διψήφια διαφορά πόντων κερδίζοντας τελικώς το παιχνίδι με σκορ 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 37-33, 59-50, 77-67
Διαιτητές: Θεοδώρου, Κουκουλεκίδης

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας – Βελή): Αθανασίου, Πασχαλινόπουλος, Λουλούδης, Μπούντας, Λεχούδης 7 (1), Καραμπέκης 19, Μαγκώνης, Μπεκρής 14 (4), Καλαντζής 15 (4), Πίτατζης, Στασινόπουλος 18, Χαλήλ 4.

ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 14, Χατζηδημητρίου, 6 (1) Τερζίδης, Βάκρινος 8 (1), Γεροντίτης, Βαχαρίδης 2, Κουτσοβασίλης 9, Θεοδωρίδης 6, Σιμάκης 15, Χατζηπαυλίδης, Τελούδης 5 (1), Καναράς 2.