Νικησε τον Ορφεα ο Μεγας παρα την κακη εμφανιση

Ορφέας Ξυλαγανής - Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-2 (+Gallery)

Το Σάββατο 17/2 διεξήχθη το παιχνίδι για την 17η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Θράκης ανάμεσα στον Ορφέα Ξυλαγανής και τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου.
Στην εξέδρα του γηπέδου της Ξυλαγανής βρέθηκαν λιγοστοί φίλαθλοι των δύο ομάδων οι οποίοι παρακολούθησαν μια αναμέτρηση χωρίς πολλές συγκινήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς το φαβορί και πήραν τη νίκη με 0-2 χωρίς ωστόσο να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.
Ούτε η ομάδα της Ξυλαγανής, όμως, έδειξε καλό πρόσωπο και δεν μπόρεσε να απειλήσει στο ελάχιστο την εστία του Παπουτσίδη με το τελικό αποτέλεσμα να μοιάζει απολύτως δίκαιο.
Έτσι ο Μέγας Αλέξανδρος μετά από αυτή την νίκη πλησιάσε τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ Κοσμίου που ήρθε ισόπαλος με την Δόξα Σώστη.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ κακό ρυθμό και τις δύο ομάδες να μοιάζουν ανίκανες να απειλήσουν.
Ωστόσο η ομάδα του Ιάσμου κατάφερε να προηγηθεί σε μια ανύποπτη φάση. Στο 27' συγκεκριμένα, ο Ρομπέρ εκτέλεσε ένα φάουλ από απόσταση 25 μέτρων περίπου και ενώ ο Κολτσίδας φαινόταν πως θα μάζευε εύκολα τη μπάλα αυτή γλίστρησε από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα.
Το υπόλοιπο του πρώτου 45λέπτου κύλησε χωρίς υποψία ευκαιρίας για κάποια από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το ρυθμό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν.
Οι μοναδικές δύο ευκαιρίες που έγιναν άνηκαν στους φιλοξενούμενους και μπορεί στο 69' ο Ρομπέρ να μην κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 81' όμως ο Παπαρούνας έκανε το 0-2 για την ομάδα του Ιάσμου μετά από σέντρα του Καραμπάτσιου.
Τα τελευταία εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το 0-2 ήταν το τελικό σκορ.

Το ρολόι της αναμέτρησης:
19' Χλιαρό σουτ του Αχμέτ εκτός περιοχής μάζεψε εύκολα ο Κολτσίδας.
27'  ΓΚΟΛ. Εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ από τα 25 μέτρα με τον Κολτσίδα να κάνει τραγικό λάθος και να πραγματοποιείται το 0-1.
57' Εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη με τον Παπουτσίδη να πέφτει στη γωνία του και να μαζεύει.
69' Μετά από σέντρα του Αντωνιάδη ο Ρομπέρ έπιασε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
81' ΓΚΟΛ. Ο Καραμπάτσιος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και σέντραρε από τα αριστερά προς τον επερχόμενο Παπαρούνα που έγραψε το 0-2 προ κενής εστίας.
85' Σουτ στην κίνηση του Καραμπάτσιου μάζεψε στη γωνία του ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ορφέας Ξυλαγανής: Κολτσίδας, Γιαννακουδάκης, Μακίδης(Αραμπατζής), Ηλιόπουλος, Ροδουσάκης, Λαοπόδης, Δημόπουλος, Τροκάνας, Σαμιώτης, Γεωργιάδης, Δαλή Ισμαήλ

Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου:Παπουτσίδης, Αμοιρόπουλος (87' Μπιλμπίλης), Βιόπουλος, Χουσείν Σ.,Λειβαδιωύης, Ντεμιρτσίδης, Παπαρούνας( 87' Κωστίδης), Χουσείν Χ., Αχμέτ, Αντωνιάδης(74' Καραμπάτσιος), Ρομπέρ