Νεα ηττα στα σημεια για τον ΓΑΣ Κομοτηνη

Ακόμα μία αναμέτρηση που χάνεται στις λεπτομέρειες για το νεανικό συγκρότημα του Τάκη Φωτεινάκη

Την ήττα με 61-58 γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή από τον Ερμή Λαγκαδά, αφήνοντας πάλι ένα παράπονο στους ανθρώπους της ομάδας της Κομοτηνής για τον τρόπο που ήρθε η ήττα. Η ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη παρά τις απουσίες και τους τραυματισμούς έβγαλε ενέργεια, πάθος και παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένη απέναντι σε μία ομάδα που είναι στους διεκδικητές του τίτλου.

Στο πρώτο μέρος, ο Ερμής προηγήθηκε με 2-9 αλλά ο ΓΑΣ με πρωτεργάτη τον Παπανδρεόπουλο, έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-3 φτάνοντας στο 14-12 με lay up του Μπορμπίδη. Με όπλο την πιεστική άμυνα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση ο ΓΑΣ έφτασε τη διαφορά στους 12 (26-14 στο 15΄) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +10 των γηπεδούχων (32-22).

Ο Ερμής, που στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπορούσε να περάσει την μπάλα στη ρακέτα, άλλαξε φιλοσοφία στην άμυνα, βρήκε τη δίοδο για το αντίπαλο καλάθι και ροκάνισε τη διαφορά φτάνοντας να προηγηθεί στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 42-43.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ακατάλληλο για καρδιακούς με τον Ερμή να προηγείται με 44-49 αλλά τον ΓΑΣ να βρίσκει ξανά αντίδοτο και να προηγείται με 53-49 με πρωτεργάτες τους Παπανδρεόπουλο, Μαλανδρή, Μπορμπίδη.  Η εμπειρία του Λαγκαδά φάνηκε στα κρίσιμα σημεία όταν και κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση, προηγούμενη με 57-60 φτάνοντας στο τελικό 61-58.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παπανδρεόπουλος του ΓΑΣ που τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους έχοντας συμπαραστάτες τον Μαλανδρή. Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε ο Μπορμπίδης και ο Γκιουζελίδης ενώ ο Κιατήπ μπήκε στα βαθιά καθώς ο ΓΑΣ έμεινε χωρίς play maker μετά τον τραυματισμό και του Εφέ Ζεκιριέ. Από πλευράς νικητών κορυφαίος ήταν ο Χρυσόπουλος με 23 πόντους.

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ερμής Λαγκαδά 58-61

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-22, 42-43, 58-61

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Εκίζογλου, Λαδάς

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Μπορμπίδης 5(1), Κιατίπ, Ζικιριέ 3(1), Γκιουζελίδης 10, Κουτσοβασίλης, Ναλμπάντης, Παπανδρεόπουλος 25(3), Κάλτσος 6, Μαλανδρής 7(1), Χαλίλ 2.

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 11(2), Μπακάλης, Μητρόπουλος, Πλιούκας 4(1), Χρυσόπουλος 23(4), Πεχλιβανίδης, Γκέλιος, Καμαριώτης 11(2), Ταουσάνης, Λογοθέτης 12.