National League 1: Μεγαλο διπλο για τον ΓΑΣ Κομοτηνη

Με πρωταγωνιστή τον Φάνη Αρχιμανδρίτη

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, που επικράτησε της Αρετσού στην Καλαμαριά με 69-64 για την 4η αγωνιστική της National League 1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φάνης Αρχιμανδρίτης με 20 πόντους, που είχε άξιους συμπαραστάτες τους Περρή (13 πόντους) και Σιγκούνα (9 πόντους).

Όπως φανερώνει και η διακύμανση του σκορ στα δεκάλεπτα, οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στην α΄ περίοδο, όπου και προηγήθηκαν με 22-17 με τον ΓΑΣ να αντιδρά στη δεύτερη περίοδο και να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 35-41. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με το τέλος της τρίτης περιόδου (54-54), ωστόσο οι παίχτες του Νεοκλή Λεμονίδη ήταν πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι στο τέλος παίρνοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή πανηγύρισε την τρίτη του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια και πρώτη εκτός έδρας στη σεζόν και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Ένωση Καβάλας στο Κλειστό του 2ου Λυκείου Κομοτηνής, το οποίο πρέπει να γεμίσει ασφυκτικά καθώς η προσπάθεια που γίνεται αξίζει στήριξης.

Διαιτητές: Χρυσάφης-Τοπαλίδης-Ράπτης

Δεκάλεπτα: 22-17, 35-41, 54-54, 64-69

ΑΡΕΤΣΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πετρόπουλος-Καβούκης): Σιδηροηλίας 17, Ρόπουτης 16(4), Γεωργάκης 5, Βλάσιος 5(1), Φλιάτης 8(1), Τσιόγκας 10, Καπόνης, Κυφωνίδης, Παπανικολάου, Φλιώνης, Πλιούκας 3(1).

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σιγκούνας 9(1), Αρχιμανδρίτης 20(2), Χριστοδούλου 3, Περρής 13(3), Ναλμπάντης 5(1), Αβδάλας, Μπίλιος, Δρέλλας 1, Φιλοξενίδης 5, Κάλτσος 6, Κάφφκε 2, Χριστοφορίδης 5.