National League 1: Ηττα για τον αστοχο ΓΑΣ Κομοτηνη

Συνεχίζεται η προσπάθεια για την είσοδο στην εξάδα

Παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο – ιδιαίτερα στην επίθεση – ο ΓΑΣ Κομοτηνή γνώρισε δίκαια την ήττα από τους Μαχητές Πεύκων με 58-75. Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη «πνίγηκε» από την αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, δεν είχε λύση από την περιφέρεια έχοντας μόλις 4 εύστοχα τρίποντα και μοιραία ήρθε η ήττα.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε έναν άγριο ρυθμό με τους παίχτες των δύο ομάδων να δίνουν επιθετικό ρεσιτάλ και τον Περρή να ηγείται των γηπεδούχων στο σκοράρισμα με 11 πόντους. Οι παίχτες των Πεύκων βρίσκοντας λύση στο ζωγραφιστό προηγήθηκαν με 21-22 (σκορ α’ δεκαλεπτου). Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια στο +8 (31-39) απόρροια της κακής επιθετικής λειτουργίας του ΓΑΣ και του κολλήματος στην επίθεση σε συνδυασμό με την νευρικότητα για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά όχι μόνο να μην μειώνεται αλλά να φτάνει και στο -16 (45-61) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τον Νεοκλή Λεμονίδη να βλέπει ότι σχεδιάζει να μην μπορεί να αποτυπωθεί στο παρκέ.Τα νεύρα κυριάρχησαν με τους διαιτητές να καταλογίζουν σωρηδόν τεχνικές ποινές στον ΓΑΣ για διαμαρτυρία και αυτό βόλευε απίστευτα τους Μαχητές που έφτασαν στο +23 (45-58 στο 33′). Το παιχνίδι πλέον απέκτησε τυπική σημασία καθώς το ροζ φύλλο αγώνα θα ταξίδευε στη Θεσσαλονίκη. Το μόνο που κατάφερε ο ΓΑΣ ήταν να βγάλει αντίδραση μειώνοντας στο τελικό 58-75.

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 21-22, 31-39, 45-61, 58-75

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης -Κουτσοβασίλης): Σιγκούνας, Αρχιμανδρίτης 2, Χριστοδούλου 4, Περρής 15(2), Ναλμπάντης 15(1), Μπίλιος 2, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 3(1), Κάλτσος 6, Χωματάς, Κάφφκε 5, Γεωργίου.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ (Γεροφώτης-Φωτιάδης): Καλογιαννίδης 14, Φλιάτης 6, Νώτης 17, Αμπαράς 13(1), Γαλανίδης 11(2), Κιγμέτογλου 6, Χαραλαμπίδης 8, Μήνου, Στρυβάκης, Παπασάβογλου.