Με νικες προχωρησαν ο πρωτοπορος ΠΑΟΚ και οι «διωκτες» του

13η Αγωνιστική Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Θράκης

Μετά από έναν μήνα και 11 ημέρες το Σάββατο 28 Ιανουαρίου  είχαμε και πάλι σέντρα για το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Θράκης με την 13η αγωνιστική. Με νίκες προχώρησαν οι ομάδες της πρώτης πεντάδας και έτσι δεν υπήρχαν αλλαγές στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ Κοσμίου παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς στο γήπεδο της Αιγείρου επικράτησε του τυπικά γηπεδούχου Ορφέα Στρύμης με 0-2. Στο 58΄ο Μορφακίδης έκανε το 0-1 και ο Πότσης στο 69΄το 0-2.

Σημαντικό διπλό στην Ξυλαγανή επί του Ορφέα πέτυχε ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου που επικράτησε με 0-3. Για την ομάδα του Ιάσμου το 0-1 πέτυχε ο Αντωνιάδης στο 54’, ο Γιαννακιτσίδης  7 λεπτά αργότερα έκανε το 0-2 και
στο78΄ο Χατζητουλούσης πέτυχε το 0-3. Ο Ορφέας έχασε τη ευκαιρία να μειώσει στα τελευταία λεπτά, καθώς η εκτέλεση πέναλτι του Χούλιο Γιάτσαι χτύπησε στο δοκάρι του Κορωνάκη.

Η τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου πήρε τρείς εύκολους βαθμούς καθώς έπαιζε με την Ένωση Ασωμάτων που αποχώρησε και έτσι θα πάει ξεκούραστη στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου.

Στις Σάπες η Ελπίδα επικράτησε του Αστέρα Αιγείρου με 2-0. Ο Πάλη στο 58΄έκανε το 1-0 και στο 90΄ο Πασχάλης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στους Αγίους Θεοδώρους Σπάρτακος και Δόξα Σώστη αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Στο γήπεδο του Κάλχα η Δόξα Γρατινής πέτυχε πολύτιμη νίκη δύσκολα επί του Ηρακλή Σαπών με την οποία βρέθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο 51΄ο Σεφκέτ με πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 86΄ο Γιακιμίδης με φάουλ ισοφάρισε για τον Ηρακλή 1-1. Στο 91΄ο Κυριακόπουλος λύτρωσε τη Δόξα καθώς ευστόχησε σε πέναλτι που εκτέλεσε διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι στο 68΄και στο 80΄αστόχησαν σε δύο εκτελέσεις πέναλτι καθώς τα σουτ των Γιακιμίδη και Πουρσανίδη αντίστοιχα απέκρουσε ο τερματοφύλακας Ματθαίου.