Κυπελλο Ελλαδος: Ηττα στα σημεια για τον ψυχωμενο ΓΑΣ

Από τον Αμύνα που αγωνίζεται στην Elite League (A2)

Την ήττα με σκορ 70-72 γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή από τον Αμύντα Δάφνης στο Κλειστό του 2ου Λυκείου Κομοτηνής για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλαν τον ρυθμό τους, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 21-11 στην πρώτη περίοδο.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή που έπαιζε χωρίς τον βασικό πόιντ γκαρντ Φάνη Αρχιμανδρίτη ανέβασε ρυθμούς στην 2η περίοδο και πήρε λύσεις από τον πάγκο, μειώνοντας στον πόντο (22-23 στο 16′), ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε και πάλι με +9 για τον Αμύντα (25-34′).

Στην τρίτη περίοδο άνοιξε περισσότερο το σκορ και το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι, με τον ΓΑΣ να «πυροβολεί» από την γραμμή των 6,75 με τρίποντα των Μπίλιου και Περρή, μειώνοντας το σκορ στο 40-42 στο 25ο λεπτό.

Σε κάθε ανετπίθεση της ομάδας του Νεοκλή Λεμονίδη ο Αμύντας έβρισκε τις λύσεις και ξαναέπαιρνε το προβάδισμα, κλείνοντας την 3η περίοδο με το +8 και το 47-55.

Ένα τρίποντο του Λιακόπουλου έφερε το παιχνίδι στην αρχή της 4ης περιόδου στο +11 για τον Αμύντα (47-58), ωστόσο ακολούθησε… καταιγίδα.

Ο ΓΑΣ έτρεξε ένα σερί 11-0 μέσα σε λίγα λεπτά με 8 πόντους του Περρή και ένα τρίποντο του Φιλοξενίδη, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση στο 58-58, με το Κλειστό να ξεσηκώνεται με την μαχητικότητα της ομάδας της Κομοτηνής απέναντι σε έναν σύλλογο που ανήκει στην Elite League.

Ο Αμύντας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 58-64, ωστόσο ο ΓΑΣ με ακόμα δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων ισοφάρισε και πάλι στο 64-64 στο 35ο λεπτό.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 70-70 (και ενώ ο ΓΑΣ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να περάσει έστω για έναν πόντο μπροστά), με τον Αμύντα να κερδίζει φάουλ και τον πρώτο σκόρερ του Δόξα να πετυχαίνει 2/2 βολές για το 70-72.

Στην τελευταία φάση η ομάδα της Κομοτηνής αρχικά προσπάθησε να απειλήσει με ντράιβ του Αργύρη Ναλμπάντη και εν συνεχεία σε επαναφορά 2 δευτερολέπτων να «κλέψει» το ματς σε νεκρό χρόνο, ωστόσο το σουτ του Μπίλιου για τρεις ήταν ασφυκτικά μαρκαρισμένο και βρήκε μόνο ταμπλό, για το τελικό 70-72, που αφήνει μεν πικρία, αλλά και ικανοποίηση για την εικόνα του ΓΑΣ Κομοτηνή.

Διαιτητές: Δέλλας-Αγραφιώτης Γρ.-Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 11-21, 25-33, 47-55, 70-72.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Φιλοξενίδης 8 (2), Περρής 22 (4), Αβδάλας 2, Καφφκέ 1, Μπίλιος 8 (2), Ναλμπάντης 7, Σιγκούνας 4, Δρέλλας 9, Χριστοδούλου 5, Κάλτσος 4

ΑΜΥΝΤΑΣ ΔΑΦΝΗΣ (Κουρής): Καμπούρης 8 (2), Μπιλάλης 10 (1), Δαμιανός, Σιούντρης 17 (4), Γκράκας, Βαρδιάνος, Λιακόπουλος 8 (1), Γκάτζο 6, Μπέλη 2, Γιοβάνης, Δόξας 21.