Κερδισε ΚΑΟΧ και αγχος ο ΓΑΣ Κομοτηνη

Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για την ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή καθώς επικράτησε με 59-58 του ΚΑΟ Χαλκιδικής σε μία αναμέτρηση που κυριάρχησε το άγχος, η νευρικότητα, οι κακές επιλογές στην επίθεση και η προσήλωση στην άμυνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε ένα σκηνικό λαθών,  χαμένων βολών και νευρικότητας από πλευράς ΓΑΣ δίνοντας τη δυνατότητα στον ΚΑΟΧ να προηγηθεί με 12-22. Στα αρνητικά προστέθηκε το γεγονός των γρήγορων 2 φάουλ του Χαλήλ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΓΑΣ έκανε πιο πιεστική την άμυνα του αλλά ο Δεληγιώργης κρατούσε επιθετικά την ομάδα του. Το 25-30 του 18′ έγινε 25-37 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ κράτησε τον ΚΑΟΧ στους 8 πόντους φτάνοντας στο 41-45. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. 5 συνεχόμενοι πόντοι του Μαλανδρή έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 35′ (50-50). Ένα τρίποντο του Παπανδρεόπουλου (53-52) και 4 σερί πόντοι του Γκιουζελίδη έκαναν το 57-52.

Ένα σερί λαθών έδωσε το δικαίωμα στον ΚΑΟΧ να μειώσει σε 57-55 αλλά ένα κόψιμο του Κάλτσου και ενα παλληκαρισιο καλάθι του Κάφφκε έφεραν το 59-55 20″ πριν το τέλος. Ο ΚΑΟΧ δεν είπε την τελευταία του κουβέντα καθώς μείωσε σε 59-58 με τρίποντο του Δεληγιώργη 6″ πριν το τέλος του δραματικού παιχνιδιού. Στην επαναφορά, ο ΓΑΣ έκανε λάθος με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να σκοράρουν και τους παίχτες του ΓΑΣ να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

ΓΑΣ Κομοτηνή – ΚΑΟΧ 59-58

Διαιτητές: Ξενικάκης-Παπαθανασίου Στ.-Δέλλας

Δεκάλεπτα: 12-22, 25-37, 41-45, 59-58

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Καρκατσέλης, Κάφκε 13 (1), Μαλανδρής 14, Παπανδρεόπουλος 8 (1), Ζεκιριέ 7, Μπορμπίδης, Κάλτσος 4, Ναλμπάντης 5, Γκιουζελίδης 5, Χαλήλ 3, Ρίννης.

ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος-Βέτσος): Σερέτης, Ράντονιτς, Φιλοξενίδης 18, Δεληγιώργης 19 (4), Νταρατάνας, Γκατζιούρας 12, Τύπος 2, Δήμου 4, Ντούνι 3.